fbpx
środa, 17 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatPremier Japonii odwiedza Ukrainę, wyruszył z Przemyśla

Premier Japonii odwiedza Ukrainę, wyruszył z Przemyśla

Premier Japonii Fumio Kishida odwiedza Ukrainę, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta ma miejsce w czasie spotkania chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie z Putinem.

Według doniesień Associated Press japoński premier w podróż na Ukrainę wyruszył z Polski, gdzie wsiadł do pociągu jadącego w kierunku Kijowa, co pokazała japońska telewizja publiczna NHK. Przyleciał do nas prywatnym samolotem prosto ze spotkania w Indiach.

Agencja Kyodo zaznacza, że rzadko zdarza się, aby japoński przywódca odbywał niezapowiedzianą podróż do innego kraju. Kyodo pisze, że oczekuje się, że premier Kishida zademonstruje na Ukrainie zaangażowanie Japonii we wspieranie tego ogarniętego wojną kraju. Dzieje się to, co nie jest bez znaczenia, przed szczytem G7, który ma odbyć się w maju w Hiroszimie).

Podczas swojej wizyty japoński premier „okaże szacunek dla odwagi i cierpliwości narodu ukraińskiego, który broni swojej ojczyzny pod przywództwem prezydenta Zełenskiego, a także solidarność i niezachwiane poparcie dla Ukrainy w imieniu Japonii i przewodniczącego grupy G-7” – poinformowało japońskie MSZ.

Podróż odbywa się w czasie, gdy w Rosji przebywa chiński przywódca Xi Jinping z 3-dniową wizytą.

To pierwsza wizyta premiera Japonii w Kijowie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kishida jest ostatnim przywódcą państwa z grupy G7, który udał się na Ukrainę od wybuchu wojny. Jest to zarazem pierwsza wizyta przywódcy Japonii w kraju ogarniętym konfliktem zbrojnym od zakończenia II wojny światowej.

Associated Press, Business Insider.com.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA