Działamy na wielu instrumentach jednocześnie, inflacja będzie dzięki temu niższa. Jest to zaplanowane działanie o charakterze kompleksowym. Wierzę, że będziemy w stanie obniżyć trend inflacyjny w drugiej połowie roku – mówi premier Mateusz Morawiecki.

nowy system ubezpieczeń rolniczych - grafika wpisu
Fot. Malwa/Forum Polskiej Gospodarki

– Tak jak zapowiedzieliśmy, program dopłat do nawozów rusza już właśnie teraz. Przełożenie się jego na ceny zbóż jest procesem wielomiesięczny. Potrzebujemy, żeby jesienią już inflacja była w trendzie przynajmniej malejącym – podkreślił premier Morawiecki, pytany jak dopłaty do nawozów wpłyną na ceny żywności i poziom inflacji.

Premier podkreślił, że nie może tego dzisiaj obiecać, ponieważ inflacja była już w trendzie malejącym, czego dowodem jest spadek inflacji w lutym względem stycznia.

– Potem rozpoczęła się wojna i inflacja, którą nam wszystkim Putin tutaj przywiózł wraz z wysokimi cenami gazu i wysokimi cenami ropy. Ta inflacja Putina musi być kolektywnie przez nas zwalczana. Różnymi mechanizmami. Nie ma jednego świętego Graala, jednego idealnego mechanizmu, który tę inflacje będzie w stanie zastopować – zwrócił uwagę premier.

Jak wskazał, ekonomiści szacują, że również poprzez m.in. dopłaty do nawozów mamy niższe ceny zbóż potem niższe ceny produktów rolnych 0,1, 0,2 może nawet punktu procentowego.

– Działamy na wielu instrumentach jednocześnie. Inflacja będzie dzięki temu niższa, a więc jest to zaplanowane działanie, bardzo przemyślane o charakterze kompleksowym i wierzę, że będziemy w stanie, grając jednocześnie na tych wszystkich instrumentach doprowadzić do obniżenia trendu inflacyjnego w drugiej połowie tego roku – podkreślił Mateusz Morawiecki.

PAP

Poprzedni artykułTurcja zamyka swą przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów transportujących żołnierzy do Syrii
Następny artykułZawsze się troszeczkę cenzuruje, czyli nadal „swego stróża każdy ma”