fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaFinansePremier oszukał ws. WIBOR-u?

Premier oszukał ws. WIBOR-u?

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak wytyka premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że oszukał kredytobiorców w sprawie WIBOR-u.

– Premier z własnej inicjatywy, uprawiając typowy dla siebie populizm ekonomiczny, zapowiedział, że od 1 stycznia 2023 r. kredytobiorcy nie będą mieli już rat naliczanych na podstawie niekorzystnego dla siebie WIBOR-u, ale obietnicy nie dotrzymał. Nie może być tak, że polski kredytobiorca płaci najwyższe oprocentowania w Europie za pożyczony kredyt, znacznie wyższe niż wielokrotnie od nas bogatsze narody – oświadczył poseł Krzysztof Bosak, przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacji.

W kwietniu ub. roku premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 1 stycznia 2023 r. zostanie narzucony obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight.

„Apelowaliśmy długo o to, aby banki wypracowały odpowiedni, bardziej przejrzysty, bardziej transparentny i sprawiedliwy mechanizm kalkulowania kosztów kredytu niż WIBOR. Niestety nie doszło do tego, aż do obecnego momentu”  – wskazał szef rządu podczas otwarcia 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jak oświadczył podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Bosak, „1 stycznia minął, tymczasem okazuje się, że premier Morawiecki, że rząd wprowadził te przepisy, ale w taki sposób, że banki same mogą zdecydować, czy dalej naliczane na podstawie WIBOR-u, czy na podstawie innego wskaźnika, którym jest WIRON”.

Poseł Bosak zwrócił także uwagę, iż chodzi o wskaźnik, „z którym zresztą jest spore zamieszanie”: „okazuje się, że sama firma GPW Benchmark, która nalicza właśnie wskaźniki tego WIRON-u, jeszcze w grudniu korygowała wstecznie swoje wyliczenia, przyznając, że tak naprawdę nie jest on prawidłowo policzony”. Jak zauważył przy tym poseł, „banki nie zdecydowały się – mając swobodę wyboru – naliczać na podstawie nowego wskaźnika, a wolą naliczać na podstawie korzystnego dla siebie WIBOR-u”.

– Czy ktoś jest zaskoczony? Czy o to chodziło premierowi Morawieckiemu? Po co były te obietnice, skoro po raz kolejny złamał swoje słowo? – pytał poseł Bosak.

Jednocześnie podkreślił, że banki w Polsce wciąż naliczają wysokość rat znacznie powyżej wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, „które i tak zostały „bardzo podniesione”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA