fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaFinansePremier oszukał ws. WIBOR-u?

Premier oszukał ws. WIBOR-u?

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak wytyka premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że oszukał kredytobiorców w sprawie WIBOR-u.

– Premier z własnej inicjatywy, uprawiając typowy dla siebie populizm ekonomiczny, zapowiedział, że od 1 stycznia 2023 r. kredytobiorcy nie będą mieli już rat naliczanych na podstawie niekorzystnego dla siebie WIBOR-u, ale obietnicy nie dotrzymał. Nie może być tak, że polski kredytobiorca płaci najwyższe oprocentowania w Europie za pożyczony kredyt, znacznie wyższe niż wielokrotnie od nas bogatsze narody – oświadczył poseł Krzysztof Bosak, przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacji.

W kwietniu ub. roku premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 1 stycznia 2023 r. zostanie narzucony obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR, transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight.

„Apelowaliśmy długo o to, aby banki wypracowały odpowiedni, bardziej przejrzysty, bardziej transparentny i sprawiedliwy mechanizm kalkulowania kosztów kredytu niż WIBOR. Niestety nie doszło do tego, aż do obecnego momentu”  – wskazał szef rządu podczas otwarcia 14. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jak oświadczył podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Bosak, „1 stycznia minął, tymczasem okazuje się, że premier Morawiecki, że rząd wprowadził te przepisy, ale w taki sposób, że banki same mogą zdecydować, czy dalej naliczane na podstawie WIBOR-u, czy na podstawie innego wskaźnika, którym jest WIRON”.

Poseł Bosak zwrócił także uwagę, iż chodzi o wskaźnik, „z którym zresztą jest spore zamieszanie”: „okazuje się, że sama firma GPW Benchmark, która nalicza właśnie wskaźniki tego WIRON-u, jeszcze w grudniu korygowała wstecznie swoje wyliczenia, przyznając, że tak naprawdę nie jest on prawidłowo policzony”. Jak zauważył przy tym poseł, „banki nie zdecydowały się – mając swobodę wyboru – naliczać na podstawie nowego wskaźnika, a wolą naliczać na podstawie korzystnego dla siebie WIBOR-u”.

– Czy ktoś jest zaskoczony? Czy o to chodziło premierowi Morawieckiemu? Po co były te obietnice, skoro po raz kolejny złamał swoje słowo? – pytał poseł Bosak.

Jednocześnie podkreślił, że banki w Polsce wciąż naliczają wysokość rat znacznie powyżej wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, „które i tak zostały „bardzo podniesione”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co Polacy sądzą o wprowadzeniu 800 plus?

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że wprowadzenie 800 plus negatywnie odbije się na inflacji w naszym kraju.
2 MIN CZYTANIA

W Polsce przybyło gotówki. Czy też jej używasz?

W kwietniu w Polsce pierwszy raz od wybuchu wojny na Ukrainie nastąpił solidny wzrost gotówki w obiegu.
2 MIN CZYTANIA

Prognozy gospodarcze dla Polski są coraz lepsze

Komisja Europejska opublikowała wiosenne prognozy gospodarcze, z których wynika, że perspektywy dla Polski są optymistyczne.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA