fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatPremier jednego z krajów unijnych podejrzany o defraudację dotacji UE

Premier jednego z krajów unijnych podejrzany o defraudację dotacji UE

Bojko Borisow, były premier Bułgarii, został zatrzymany w związku z podejrzeniem o defraudację dotacji unijnych.

Wraz z byłym premierem, który pełnił ten urząd w latach 2009-2021, miało dojść do zatrzymania m.in. Władysława Goranowa, byłego ministra finansów w jego rządzie, poseł Mendę Stojanową, byłej szefowej parlamentarnej komisji budżetowej oraz Sewdeliny Arnaudowej, byłej szefowej gabinetu Borisowa – informuje serwis EURACTIV.pl.

Bułgarskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało, że to śledztwo zakrojone na szeroką skalę, a dotyczy sprzeniewierzenia pieniędzy pochodzących z funduszy Unii Europejskiej.

Zatrzymań dokonano na wniosek Prokuratury Europejskiej. Dotychczas w samej tylko Bułgarii wszczęła ona ponad 120 spraw dotyczących defraudacji pieniędzy unijnych podatników.

EURACIV.pl dodaje, że Komisja Budżetowa Parlamentu Europejskiego zwróciła się już do władz Bułgarii o zwrot 28,7 mln euro na rozwój turystyki wiejskiej, które w ostatnich latach miały zostać wydane niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nadchodzi likwidacja samochodów spalinowych!

Podczas sejmowej konferencji prasowej poseł na Sejm Bartłomiej Pejo, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony kierowców oraz poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planowanej faktycznej likwidacji samochodów spalinowych w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja wzywa UE do przywrócenia zezwoleń dla ukraińskich przewoźników

Politycy Konfederacji wraz z przedstawicielami przewoźników protestujących na granicy spotkali się przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, aby wyrazić swoje stanowisko wobec obecnej sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Traktują nas jak trzeci świat

Czy niemiecka firma, wykorzystując swoją niemal monopolistyczną pozycję na rynku usług transportowych, niezgodnie z prawem dyskryminuje Polaka poprzez nieudzielenie mu dostępu do tego rynku?
6 MIN CZYTANIA