fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajPremier Tusk o zakupach broni w Korei: Nie dali nam kredytu

Premier Tusk o zakupach broni w Korei: Nie dali nam kredytu

Premier Donald Tusk wypowiedział się w sprawie planowanych wydatków na obronność. Pytany przez dziennikarzy o kontrakty na uzbrojenie, stwierdził, że Korea Południowa nie przyznała nam kredytu na zakup broni. Zapowiedział też uczciwy i błyskawiczny przegląd kontraktów zbrojeniowych.

Podczas konferencji prasowej dziennikarz TV Republika zapytał premiera Tuska, jaka będzie ostateczna kwota wydatków na zbrojenia w przyszłym roku, jak będą wyglądać zakupy w Korei i czy kontrakty będą cięte.

– Z koreańskimi zakupami pojawił się problem, nie wiem, kto kogo wprowadził błąd; czy źle to skalkulował minister Błaszczak, czy Koreańczycy się wycofali, ale istotną część zakupów koreańskich miał sfinansować kredyt, który miała udzielić Korea. Okazało się w finale, że doszło do jakiegoś nieporozumienia. Nie chcę teraz zrzucać na nikogo winy, ale okazało się, że nie ma tego kredytu koreańskiego, więc jeśli pojawiają się wątpliwości co do kontraktów koreańskich, to wynika to z tego, co ujawniło się jeszcze zanim wygraliśmy wybory – ocenił.

Tusk: Będziemy przeglądali kontrakty

– Sprzęt koreański miał wielką zaletę, bo był dostępny zaraz, ale też miał… nie same zalety. Nie chcę tu rozstrzygać, bo nie jestem specjalistą, ale mam prawo tak powiedzieć. Naszym zadaniem jest rozjaśnić wszystkie wątpliwości, jesteśmy to winni opinii publicznej – powiedział Tusk.

– Przez ostatnie półtora roku prosiłem, żeby pokazano, na czym polega każdy z dużych kontraktów, niezależnie z jakim krajem zawartych – czy wszystko jest OK, czy nie ma gdzieś pułapek. Nie udało nam się zdobyć tych informacji. Biorąc pod uwagę skalę wydatków i kwestie bezpieczeństwa, będziemy starali się zrobić uczciwy i błyskawiczny przegląd dotychczasowych kontraktów. Z intencją ich kontynuowania, żeby nie było wątpliwości – zakończył wątek premier Tusk.

Tusk: Wydatki na obronność będą rosnąć

Planowane wydatki państwa na obronność zmieniały się w ciągu lat: początkowo w planach Morawieckiego było 138 mld zł, potem minister Domański mówił o 128 mld zł, a ostatecznie w budżecie znalazło się 108 mld zł.

– Naszą intencją jest, aby utrzymać rekordowe wydatki na zbrojenia i oczywiście bardzo zależy nam na tym, żeby były to efektywnie wydane pieniądze. Ponieważ dzisiaj rzeczywiście nie było mowy o tym, ale sprawdzę dokładnie, na czym polega różnica pomiędzy planowanym w budżecie Morawieckiego pułapem a tym, co zaproponował Domański – odpowiedział premier.

– Intencją – i minister finansów nie ma prawa mieć wątpliwości – jest zwiększyć wydatki na obronność i tu będę na pewno konsekwentny. Jutro znajdę sposób, żeby publicznie poinformować, jak wygląda propozycja w budżecie, jeśli chodzi o obronę i zakupy – dodał.

BusinessInsider.com.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA