fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatPremier Włoch: Nie chcesz pracować? Nie dostaniesz socjalu

Premier Włoch: Nie chcesz pracować? Nie dostaniesz socjalu

Giorgia Meloni zapowiedziała cofnięcie wypłat zasiłków socjalnych dla osób, które są zdolne do podjęcia pracy, a tego nie robią.

Nowa szefowa włoskiego rządu, Giorgia Meloni chce stopniowego odejścia od zainicjowanego w 2019 roku programu dochodu obywatelskiego. Zgodnie z zasadami wprowadzonymi z inicjatywy sprawującego wtedy władzę Ruchu Pięciu Gwiazd, ponad 3,5 miliona Włochów otrzymuje co miesiąc 780 euro. Z tego 2,3 miliona beneficjentów tego systemu mieszka w ubogich, południowych regionach kraju – głównie na Sycylii i Sardynii.

Giorgia Meloni twierdzi, że powyższe zasady negatywnie wpływają na motywację do poszukiwania pracy wśród bezrobotnych. Jej zdaniem nie można stawiać w jednym szeregu tych, którzy mogą, ale nie chcą i tych, którzy nie mogą pracować. Dlatego zasiłki socjalne będą w przyszłym roku dla pierwszej grupy przyznawane tylko na okres ośmiu miesięcy.

Funkcjonowanie dochodu obywatelskiego we Włoszech wywołało wiele kontrowersji. Powszechne były próby wyłudzenia świadczenia przez tych, którzy się nie kwalifikowali do jego otrzymania. W sierpniu policja zatrzymała ok. 100 osób, które wyłudziły łącznie z tego programu ok. 1,5 miliona euro. Często byli to ludzie powiązani z mafią. W innych przypadkach o przyznanie przywilejów socjalnych wnioskowały osoby bardzo zamożne, posiadające np. jachty.

Jednocześnie władze w Rzymie zapowiadają zwiększenie budżetowych środków przeznaczanych dla rodzin, w których rodzą się dzieci.

telegraph.co.uk

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą kontrolować, na co migranci wydają pieniądze

Władze Hamburga przestały wypłacać gotówkę ubiegającym się o azyl migrantom i zastąpiły ją doładowaniami określonych kwot na karty płatnicze.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA