fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaŚwiatPremier Włoch: Nie chcesz pracować? Nie dostaniesz socjalu

Premier Włoch: Nie chcesz pracować? Nie dostaniesz socjalu

Giorgia Meloni zapowiedziała cofnięcie wypłat zasiłków socjalnych dla osób, które są zdolne do podjęcia pracy, a tego nie robią.

Nowa szefowa włoskiego rządu, Giorgia Meloni chce stopniowego odejścia od zainicjowanego w 2019 roku programu dochodu obywatelskiego. Zgodnie z zasadami wprowadzonymi z inicjatywy sprawującego wtedy władzę Ruchu Pięciu Gwiazd, ponad 3,5 miliona Włochów otrzymuje co miesiąc 780 euro. Z tego 2,3 miliona beneficjentów tego systemu mieszka w ubogich, południowych regionach kraju – głównie na Sycylii i Sardynii.

Giorgia Meloni twierdzi, że powyższe zasady negatywnie wpływają na motywację do poszukiwania pracy wśród bezrobotnych. Jej zdaniem nie można stawiać w jednym szeregu tych, którzy mogą, ale nie chcą i tych, którzy nie mogą pracować. Dlatego zasiłki socjalne będą w przyszłym roku dla pierwszej grupy przyznawane tylko na okres ośmiu miesięcy.

Funkcjonowanie dochodu obywatelskiego we Włoszech wywołało wiele kontrowersji. Powszechne były próby wyłudzenia świadczenia przez tych, którzy się nie kwalifikowali do jego otrzymania. W sierpniu policja zatrzymała ok. 100 osób, które wyłudziły łącznie z tego programu ok. 1,5 miliona euro. Często byli to ludzie powiązani z mafią. W innych przypadkach o przyznanie przywilejów socjalnych wnioskowały osoby bardzo zamożne, posiadające np. jachty.

Jednocześnie władze w Rzymie zapowiadają zwiększenie budżetowych środków przeznaczanych dla rodzin, w których rodzą się dzieci.

telegraph.co.uk

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA