fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesPremier zdradził szczegóły tarczy antyinflacyjnej

Premier zdradził szczegóły tarczy antyinflacyjnej

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej przedstawił szczegóły zapowiadanej tarczy antyinflacyjnej i zapowiedział, że podjęte działania będą kosztować ok. 10 mld zł.

– Dzisiaj prezentujemy pierwszą serię działań, która – mam nadzieję – zamortyzuje uderzenie inflacyjne. Jak trzeba będzie, to pokażemy w przyszłości, w kolejnych kwartałach, kolejne działania. Ten obszar będzie obejmował trzy zasadnicze miejsca, które uderzają w nasze portfele. To obszar cen paliw, cen energii i cen żywności – powiedział premier.

Najważniejsze elementy tarczy przedstawione przez Morawieckiego to:

– od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. obniżka akcyzy na paliwo do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE;
– od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej;
– obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiące od 1 stycznia;
– obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiąca od 1 stycznia;
– dodatek osłonowy – dopłata w wysokości 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2.100 zł/m; 600 zł w skali roku (2-, 4-osobowe gosp. domowe); 850 zł (4-, 5-osobowe gosp. domowe) lub 1.1150 zł (6-osobowe – i więcej – gosp. domowe) o dochodach do 1.500 zł/os na miesiąc.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA