Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach projektu private market planuje cyfryzację całego obiegu giełdowego. Gdy tylko będą uchwalone regulacje unijne, czyli digital finance package, zostanie uruchomiony nowy produkt inwestycyjny wspólnie z KGHM Polska Miedź – poinformował ISBnews.TV prezes Marek Dietl.

Fot. PAP/Rafał Guz

– Z jednej strony, będziemy emitowali tokeny, które będzie można łatwo nabywać za pośrednictwem smartfonów, a z drugiej strony, przez wykorzystanie technologii blockchain będą natychmiast rejestrowane w systemie i nie będzie wątpliwości co do ich posiadacza – powiedział Dietl w rozmowie z ISBnews.TV w kuluarach Kongresu 590.

– To wpisuje się w pakiet regulacji, które będą uchwalone na poziomie Unii Europejskiej, czyli digital finance package, który mówi o tym, że rozwiązania będą mogły być stosowane bez dodatkowych licencji lub poszerzając dotychczasowe licencje. Na bazie tych regulacji chcielibyśmy zaoferować tokeny na srebrno. Z jednej strony, KGHM będzie utrzymywał magazyn srebra, to będzie inwestycja w fizyczne srebro, będzie można pojechać do magazynu i je odebrać w formie sztabek, a z drugiej strony, będzie proste zawieranie transakcji będzie bardzo proste za pośrednictwem technologii blockchain – wyjaśnił prezes GPW.

– To będzie procesowe usprawnienie i będzie można stać się właścicielem srebra. Liczymy, że w ciągu roku regulacje zostaną uchwalone. Jesteśmy już właściwie gotowi, czekamy tylko na regulacje unijne. Nie szarżując terminami, to w ciągu dwóch lat produkty powinny pojawić się na rynku – dodał.

O planach przygotowania produktów inwestycyjnych na cenie srebra wspólnie z warszawską giełdą mówił na początku września prezes KGHM Marcin Chludziński. Zapowiadał wówczas, że KGHM będzie produkować srebro inwestycyjne dla każdego, kto będzie chciał kupić, a także chce przygotować z GPW ofertę produktów inwestycyjnych na cenie srebra.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Źródło: ISBnews

Poprzedni artykułUlga dla klasy średniej również dla przedsiębiorców? Wadliwy przepis, który wszystko komplikuje
Następny artykułJarosław Kaczyński do uczestników Kongresu 590: „Konieczny jest dynamiczny rozwój gospodarki”