fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaForum inwestycjiPrezes GPW: Nowy produkt inwestycyjny wspólnie z KGHM czeka na regulacje unijne

Prezes GPW: Nowy produkt inwestycyjny wspólnie z KGHM czeka na regulacje unijne

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie w ramach projektu private market planuje cyfryzację całego obiegu giełdowego. Gdy tylko będą uchwalone regulacje unijne, czyli digital finance package, zostanie uruchomiony nowy produkt inwestycyjny wspólnie z KGHM Polska Miedź - poinformował ISBnews.TV prezes Marek Dietl.

– Z jednej strony, będziemy emitowali tokeny, które będzie można łatwo nabywać za pośrednictwem smartfonów, a z drugiej strony, przez wykorzystanie technologii blockchain będą natychmiast rejestrowane w systemie i nie będzie wątpliwości co do ich posiadacza – powiedział Dietl w rozmowie z ISBnews.TV w kuluarach Kongresu 590.

– To wpisuje się w pakiet regulacji, które będą uchwalone na poziomie Unii Europejskiej, czyli digital finance package, który mówi o tym, że rozwiązania będą mogły być stosowane bez dodatkowych licencji lub poszerzając dotychczasowe licencje. Na bazie tych regulacji chcielibyśmy zaoferować tokeny na srebrno. Z jednej strony, KGHM będzie utrzymywał magazyn srebra, to będzie inwestycja w fizyczne srebro, będzie można pojechać do magazynu i je odebrać w formie sztabek, a z drugiej strony, będzie proste zawieranie transakcji będzie bardzo proste za pośrednictwem technologii blockchain – wyjaśnił prezes GPW.

– To będzie procesowe usprawnienie i będzie można stać się właścicielem srebra. Liczymy, że w ciągu roku regulacje zostaną uchwalone. Jesteśmy już właściwie gotowi, czekamy tylko na regulacje unijne. Nie szarżując terminami, to w ciągu dwóch lat produkty powinny pojawić się na rynku – dodał.

O planach przygotowania produktów inwestycyjnych na cenie srebra wspólnie z warszawską giełdą mówił na początku września prezes KGHM Marcin Chludziński. Zapowiadał wówczas, że KGHM będzie produkować srebro inwestycyjne dla każdego, kto będzie chciał kupić, a także chce przygotować z GPW ofertę produktów inwestycyjnych na cenie srebra.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Źródło: ISBnews

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA