fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinansePrezes NBP zdradził, kiedy będzie możliwe obniżenie stóp procentowych

Prezes NBP zdradził, kiedy będzie możliwe obniżenie stóp procentowych

Być może już pod koniec 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej zacznie obniżać stopy procentowe – wynika z dzisiejszej wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Adam Glapiński zaznaczył jednak, że ostatni kwartał przyszłego roku będzie terminem realnym pod jednym warunkiem, że nie nastąpią żadne „niespodziewane wydarzenia”. Czym mogłyby być te „niespodziewane wydarzenia”? Tego już nie doprecyzował.

Prezes polskiego banku centralnego dodał również, że NBP zbliża się do zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych i oczekuje, że latem inflacja nie będzie już rosła i się ustabilizuje, a następnie zacznie powoli spadać. W przyszłym roku – według Glapińskiego – może ona spaść do ok. 6 proc.

Glapiński odniósł się również do rosnących cen surowców na świecie, podkreślając, że żadna polityka pieniężna NBP nie jest w stanie na to wpłynąć ani zwiększyć podaży dóbr, których brakuje na skutek wojny na Ukrainie czy pandemii COVID-19. Jego zdaniem, świat musi przygotować się na niemożliwe do uniknięcia dwa lata podwyżek cen żywności.

Co do polskiej gospodarki, to zdaniem prof. Glapińskiego jej stan jest bardzo dobry.
– Polski PKB przekroczył już o ponad 8 procent poziom sprzed pandemii – powiedział prezes banku centralnego.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA