Cennik PGNiG OD dla odbiorców innych niż taryfowani został obniżony dlatego, że pojawiła się taka możliwość rynkowa – przyznał w radiu RMF Paweł Majewski, prezes PGNiG SA. 14 stycznia największy detaliczny sprzedawca gazu PGNIG OD ogłosił, że do końca lutego obniża ceny w cenniku dla biznesu o 25 proc.

paweł majewski prezes pngig - o cenach gazu w 2024 - grafika wpisu
Fot. Jacek Sasin/Forum Polskiej Gospodarki

– Cena gazu na giełdach spada, a obniżka za nimi podąża. Jeżeli te ceny dalej będą spadać, to spodziewam się, że ten cennik z jakimś opóźnieniem będzie podążał za notowaniami giełdowymi. Jeśli cena będzie rosła, to pewnie będzie rósł – stwierdził prezes PGNiG. Dodał, że cena gazu na rynku dalej jest jednak 4-5 krotnie wyższa niż w ubiegłych latach w tym samym okresie. Podkreślił jednak, że PGNiG na tej obniżce nie traci.

Natomiast klienci objęci taryfą płacą za gaz kilkukrotnie mniej niż koszt jego zakupu – zaznaczył. Wskazał, że stąd konieczność umożliwienia w specjalnej ustawie zrekompensowania PGNiG OD różnicy między rzeczywistym kosztem zakupu gazu, a tym po ile sprzedaje odbiorcom taryfowanym. Do ustawy tej Senat zaproponował poprawki, zajmie się więc nią ponownie Sejm.

Majewski poinformował też, że trwają zabiegi dyplomatyczne w Norwegii, aby można było przenieść norweskie koncesje PGNiG do nowego podmiotu po planowanym przejęciu spółki przez PKN Orlen. – To jest operacja, która na pewno będzie wymagała także zgody norweskiego rządu. Norweski rynek wydobycia gazu jest tak skonstruowany, że bez zgody norweskiego rządu nic się nie może wydarzyć – powiedział. Jak dodał, z tego co wie „takie zabiegi są czynione, żeby umożliwić przejęcie tych koncesji”.

PAP

Poprzedni artykułJuż 3 miliardy wpływów podatkowych ze sprzedaży marihuany w USA
Następny artykułPrzekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności a kwestia zapłaty VAT