fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajPrezes PGNiG: obniżka cen gazu dla biznesu wynika ze spadków cen na...

Prezes PGNiG: obniżka cen gazu dla biznesu wynika ze spadków cen na rynku

Cennik PGNiG OD dla odbiorców innych niż taryfowani został obniżony dlatego, że pojawiła się taka możliwość rynkowa - przyznał w radiu RMF Paweł Majewski, prezes PGNiG SA. 14 stycznia największy detaliczny sprzedawca gazu PGNIG OD ogłosił, że do końca lutego obniża ceny w cenniku dla biznesu o 25 proc.

– Cena gazu na giełdach spada, a obniżka za nimi podąża. Jeżeli te ceny dalej będą spadać, to spodziewam się, że ten cennik z jakimś opóźnieniem będzie podążał za notowaniami giełdowymi. Jeśli cena będzie rosła, to pewnie będzie rósł – stwierdził prezes PGNiG. Dodał, że cena gazu na rynku dalej jest jednak 4-5 krotnie wyższa niż w ubiegłych latach w tym samym okresie. Podkreślił jednak, że PGNiG na tej obniżce nie traci.

Natomiast klienci objęci taryfą płacą za gaz kilkukrotnie mniej niż koszt jego zakupu – zaznaczył. Wskazał, że stąd konieczność umożliwienia w specjalnej ustawie zrekompensowania PGNiG OD różnicy między rzeczywistym kosztem zakupu gazu, a tym po ile sprzedaje odbiorcom taryfowanym. Do ustawy tej Senat zaproponował poprawki, zajmie się więc nią ponownie Sejm.

Majewski poinformował też, że trwają zabiegi dyplomatyczne w Norwegii, aby można było przenieść norweskie koncesje PGNiG do nowego podmiotu po planowanym przejęciu spółki przez PKN Orlen. – To jest operacja, która na pewno będzie wymagała także zgody norweskiego rządu. Norweski rynek wydobycia gazu jest tak skonstruowany, że bez zgody norweskiego rządu nic się nie może wydarzyć – powiedział. Jak dodał, z tego co wie „takie zabiegi są czynione, żeby umożliwić przejęcie tych koncesji”.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA