fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPrezes Taurona wyjaśnił, dlaczego rosną ceny energii w Polsce

Prezes Taurona wyjaśnił, dlaczego rosną ceny energii w Polsce

Ani polski rząd, ani spółki energetyczne nie są winne wzrostowi cen energii w Polsce – wynika ze słów prezesa Taurona Pawła Szczeszka.

Największą odpowiedzialność za coraz droższy prąd w naszym kraju ponoszą wojna na Ukrainie oraz wojna gospodarcza, w której kluczowe są rosyjskie surowce energetyczne. Według prezesa Taurona Pawła Szczeszka swoje znaczenie ma również przywiązanie Unii Europejskiej do zasad funkcjonowania europejskiego systemu handlu emisjami, co przekłada się na wysokie ceny emisji CO2.

Prezes Taurona w rozmowie z PAP zapowiedział też, że w 2023 r. wzrośnie cena prądu dla gospodarstw domowych i dodał, że „należy porzucić emocje towarzyszące temu zagadnieniu”.

– Część pojawiających się opinii jest przesadzona. Dotychczas dużą rolę w hamowaniu wzrostu cen energii odgrywało państwo. Tylko w tym roku gospodarstwo domowe ze średnim zużyciem 2 tys. kilowatogodzin rocznie, dzięki rządowej tarczy inflacyjnej zaoszczędzi średnio około 237 zł; to prawie 20 zł miesięcznie na rachunku mniej – powiedział Paweł Szczeszek. – Rząd robi wiele, aby stabilizować ceny energii. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że w innych krajach europejskich takie inicjatywy nie pojawiły się – zaznaczył prezes Taurona.

Paweł Szczeszek podkreślił, że obecnie koncern Tauron stoi w obliczu gigantycznego wyzwania, jakim jest transformacja miksu energetycznego Polski oraz związana z tym modernizacja i rozbudowa sieci dystrybucyjnych. Do 2030 r. Tauron ma wydać na transformację aż 48 mld zł.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA