fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumPrezes Węgierskiego Banku Centralnego krytykuje euro

Prezes Węgierskiego Banku Centralnego krytykuje euro

„Europejska waluta wcale nie była normalna, ponieważ żaden z warunków wstępnych nie został spełniony”- powiedział Matolcsy. Twierdzi, że nadszedł czas, by Europa znalazła wyjście z pułapki jakim było euro. Dodał też, iż pomimo upływu dwóch dekad od wprowadzenia wspólnego środka płatniczego w Europie, wciąż brakuje większości niezbędnych filarów, dzięki którym europejska waluta mogłaby okazać się sukcesem. Matolcsy zaznaczył, że członkowie powinni mieć możliwość opuszczenia strefy euro w nadchodzących dziesięcioleciach, a zadaniem tych, którzy w niej zostaną jest stworzenie ,,bardziej zrównoważonej globalnej waluty”. Według Prezesa Narodowego Banku Węgier, traktat z Maastricht z 1992r., określający warunki przystąpienia do euro, w którym jednym z nich jest utrzymanie deficytu budżetowego poniżej 3% produkcji gospodarczej powinien zostać zmieniony.

Węgry są krajem, posiadającym deficyt budżetowy poniżej 3% w UE. Rząd Orbana stopniowo przeniósł węgierski program zadłużenia na forinty, chcąc w ten sposób zmniejszyć zależność obciążenia w obcych walutach.

DL/euronews

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA