fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatPrezydenci USA i Chin rozmawiali ponad 3 godziny

Prezydenci USA i Chin rozmawiali ponad 3 godziny

Prezydenci USA Joe Biden i Chin Xi Jinping przez ponad trzy godziny rozmawiali w czasie wirtualnego spotkania. Była to trzecia, ale najważniejsza i najdłuższa, rozmowa dwóch przywódców od czasu objęcia stanowiska przez Joe Bidena w styczniu. Xi Jinping nie opuścił Chin od prawie dwóch lat, od czasu wybuchu pandemii Covid-19.

Jak czytamy na portalu BBC Xi ostrzegł w czasie spotkania, że zachęcanie Tajwanu do niepodległości byłoby „igraniem z ogniem”. Biały Dom w swoim oświadczeniu po spotkaniu stwierdził, że prezydent Biden „zdecydowanie sprzeciwia się jednostronnym wysiłkom na rzecz zmiany status quo lub podważenia pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej”.

Chiny postrzegają Tajwan jako prowincję, która pewnego dnia zostanie ponownie zjednoczona z kontynentem. Stany Zjednoczone uznają i utrzymują formalne powiązania z Chinami, ale mają także zobowiązania do pomocy Tajwanowi w obronie w przypadku ataku na wyspę. Obie strony uznają zasadę „jednych Chin”.

Dwa najpotężniejsze narody świata nie zgadzają się w wielu kwestiach. Prezydent Biden wyraził obawy dotyczące łamania praw człowieka w Hongkongu i wobec Ujgurów w północno-zachodnim regionie Sinkiang. Chiny oskarżają z kolei Stany Zjednoczone o mieszanie się w ich sprawy wewnętrzne.

Jeśli chodzi o handel, BBC informuje, że Biden podkreślił „potrzebę ochrony amerykańskich pracowników i przemysłu przed nieuczciwymi praktykami handlowymi i gospodarczymi Chin”. Wygląda na to, że Xi mocno odniósł się do tej kwestii. Reuters poinformował, że powiedział Bidenowi, że Stany Zjednoczone muszą przestać „nadużywać koncepcji bezpieczeństwa narodowego do ucisku chińskich firm”.

Omówiono również kwestię zmian klimatycznych, w której oba kraje wydają się współpracować. W zeszłym tygodniu podczas rozmów w Glasgow w Szkocji wydały wspólną deklarację w tej sprawie.

BBC/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA