fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaSportPrezydent Andrzej Duda pojedzie na otwarcie igrzysk w Pekinie i spotka się...

Prezydent Andrzej Duda pojedzie na otwarcie igrzysk w Pekinie i spotka się z Xi Jinpingiem

Prezydent Andrzej Duda planuje wziąć udział w ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie, aby wesprzeć polskich sportowców – poinformował we wtorek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Dodał, że planowana jest rozmowa Dudy z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Igrzyska bojkotowane są przez Stany Zjednoczone i kilka innych krajów.

Kumoch był pytany przez dziennikarzy, czy prezydent Duda poleci do Chin na uroczystość otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich. – Jeżeli oczywiście nie zmieni się w żaden sposób sytuacja epidemiczna albo sytuacja bezpieczeństwa u naszych granic, prezydent planuje wziąć udział w otwarciu igrzysk olimpijskich w Chinach i wesprzeć w ten sposób polskich sportowców – powiedział Kumoch.

Zaznaczył, że tradycyjnie prezydent bierze udział w otwarciu igrzysk. Dodał też, że Polska w 2023 roku będzie gospodarzem igrzysk europejskich.

Kumoch był dopytywany, czy odbędzie się spotkanie prezydenta Dudy z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. – Będzie spotkanie z przewodniczącym Xi, stosunki między oboma przywódcami są bardzo dobre – podkreślił prezydencki minister.

Igrzyska w Pekinie rozpoczynają się 4 lutego i trwać będą do 20 lutego.

– Polska jest suwerennym narodem i sama decyduje o swojej polityce wobec Chin (…) Polska jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, ale Polska ma też bardzo przyjazne stosunki z Chinami – powiedział z kolei w rozmowie z Reuters Jakub Kumoch.

Według cytowanych przez agencję przedstawicieli polskiej administracji „ponieważ stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi uległy pogorszeniu za rządów prezydenta Joe Bidena, dalsze krytykowanie Chin tylko po to, by zadowolić Amerykanów, nie jest już w interesie Polski”.

Zainicjowany przez USA bojkot dyplomatyczny igrzysk olimpijskich w Pekinie (ze względu na zarzuty o nieprzestrzeganie przez chińskie władze praw człowieka) zapowiedziało kilka państw. Do USA dołączyły Australia, Wielka Brytania, Kanada, Japonia, Dania i Holandia.

Reuters zauważa, że relacje polskiego prezydenta z Chinami były ostatnio pozytywne. Andrzej Duda mówił m.in., że Polska planuje wykorzystać swoje położenie geograficzne do zwiększenia swojej roli w handlu między Europą a Chinami. W zeszłym roku prezydent Duda wziął udział, jako jeden z najwyższych rangą przedstawicieli krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w spotkaniu w ramach formatu 16 plus 1 (Chiny plus 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej). Polski Prezydent wyrażał także zainteresowanie rozmowami na temat zakupu chińskich szczepionek.

Dwa tygodnie temu, jak podają chińskie media, Xi Jinping przesłał wyrazy współczucia Andrzejowi Dudzie w związku z wykryciem u polskiego prezydenta Covid-19. Prezydent Chin dodał, że „od pojawienia się Covid-19 Chiny i Polska wspierają się nawzajem i łączą siły w walce z pandemią, w czasie której pogłębiła się tradycyjna przyjaźń” obu krajów. Xi miał też dodać, że przywiązuje dużą wagę do rozwoju stosunków dwustronnych i jest chętny do współpracy z Dudą, aby „wznieść kompleksowe partnerstwo strategiczne chińsko-polskie na nowy poziom”.

Na początku zeszłego roku na zaproszenie szefa chińskiej dyplomacji Wang Yi przebywał z wizytą w Pekinie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau (jako pierwszy szef MSZ z kraju UE w 2021 r).

Reuters/PAP/Prezydent.pl

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Iga Świątek kroczy od rekordu do rekordu. Czas na kolejne – w Wielkim Szlemie

W miniony weekend Iga Świątek sięgnęła po swój 20. tytuł WTA. W finale turnieju w Madrycie pokonała wiceliderkę rankingu Arynę Sabalenkę. Na tę chwilę Polka wydaje się nie do zatrzymania. Pytanie, czy to wystarczy do triumfu w wielkoszlemowych turniejach w tym roku. Najbliższy, czyli Roland Garros, rozpoczyna się już 26 maja…
4 MIN CZYTANIA

Real Madryt zanotował królewskie przychody

Real Madryt pierwszy raz od pięciu lat znalazł się na czele zestawienia klubów piłkarskich świata, które uwzględnia największe przychody generowane przez poszczególne drużyny.
2 MIN CZYTANIA

Niemiecki klub pozbawiony rosyjskich pieniędzy stacza się w przepaść

Jeden z najbardziej utytułowanych niemieckich klubów piłkarskich Schalke 04 latami otrzymywał miliony euro od Gazpromu. Teraz grozi mu spadek do trzeciej ligi.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA