fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaSportPrezydent Andrzej Duda pojedzie na otwarcie igrzysk w Pekinie i spotka się...

Prezydent Andrzej Duda pojedzie na otwarcie igrzysk w Pekinie i spotka się z Xi Jinpingiem

Prezydent Andrzej Duda planuje wziąć udział w ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie, aby wesprzeć polskich sportowców – poinformował we wtorek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Dodał, że planowana jest rozmowa Dudy z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Igrzyska bojkotowane są przez Stany Zjednoczone i kilka innych krajów.

Kumoch był pytany przez dziennikarzy, czy prezydent Duda poleci do Chin na uroczystość otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich. – Jeżeli oczywiście nie zmieni się w żaden sposób sytuacja epidemiczna albo sytuacja bezpieczeństwa u naszych granic, prezydent planuje wziąć udział w otwarciu igrzysk olimpijskich w Chinach i wesprzeć w ten sposób polskich sportowców – powiedział Kumoch.

Zaznaczył, że tradycyjnie prezydent bierze udział w otwarciu igrzysk. Dodał też, że Polska w 2023 roku będzie gospodarzem igrzysk europejskich.

Kumoch był dopytywany, czy odbędzie się spotkanie prezydenta Dudy z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. – Będzie spotkanie z przewodniczącym Xi, stosunki między oboma przywódcami są bardzo dobre – podkreślił prezydencki minister.

Igrzyska w Pekinie rozpoczynają się 4 lutego i trwać będą do 20 lutego.

– Polska jest suwerennym narodem i sama decyduje o swojej polityce wobec Chin (…) Polska jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, ale Polska ma też bardzo przyjazne stosunki z Chinami – powiedział z kolei w rozmowie z Reuters Jakub Kumoch.

Według cytowanych przez agencję przedstawicieli polskiej administracji „ponieważ stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi uległy pogorszeniu za rządów prezydenta Joe Bidena, dalsze krytykowanie Chin tylko po to, by zadowolić Amerykanów, nie jest już w interesie Polski”.

Zainicjowany przez USA bojkot dyplomatyczny igrzysk olimpijskich w Pekinie (ze względu na zarzuty o nieprzestrzeganie przez chińskie władze praw człowieka) zapowiedziało kilka państw. Do USA dołączyły Australia, Wielka Brytania, Kanada, Japonia, Dania i Holandia.

Reuters zauważa, że relacje polskiego prezydenta z Chinami były ostatnio pozytywne. Andrzej Duda mówił m.in., że Polska planuje wykorzystać swoje położenie geograficzne do zwiększenia swojej roli w handlu między Europą a Chinami. W zeszłym roku prezydent Duda wziął udział, jako jeden z najwyższych rangą przedstawicieli krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w spotkaniu w ramach formatu 16 plus 1 (Chiny plus 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej). Polski Prezydent wyrażał także zainteresowanie rozmowami na temat zakupu chińskich szczepionek.

Dwa tygodnie temu, jak podają chińskie media, Xi Jinping przesłał wyrazy współczucia Andrzejowi Dudzie w związku z wykryciem u polskiego prezydenta Covid-19. Prezydent Chin dodał, że „od pojawienia się Covid-19 Chiny i Polska wspierają się nawzajem i łączą siły w walce z pandemią, w czasie której pogłębiła się tradycyjna przyjaźń” obu krajów. Xi miał też dodać, że przywiązuje dużą wagę do rozwoju stosunków dwustronnych i jest chętny do współpracy z Dudą, aby „wznieść kompleksowe partnerstwo strategiczne chińsko-polskie na nowy poziom”.

Na początku zeszłego roku na zaproszenie szefa chińskiej dyplomacji Wang Yi przebywał z wizytą w Pekinie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau (jako pierwszy szef MSZ z kraju UE w 2021 r).

Reuters/PAP/Prezydent.pl

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile zarobiły kobiety na mistrzostwach świata w piłce nożnej?

Każdy kolejny turniej kobiecych mistrzostw świata w piłce nożnej przynosi zdecydowany wzrost nagród pieniężnych przewidzianych dla uczestniczek oraz federacji piłkarskich.
2 MIN CZYTANIA

Europa już nie będzie ziemią obiecaną dla piłkarzy

Kolejni czołowi piłkarze europejskich klubów decydują się na kontynuowanie swoich karier na innych kontynentach, gdzie mogą liczyć na znacznie wyższe kontrakty niż w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Prywatyzacja klubu sportowego? Zdecydowana większość na TAK

Biorący udział w e-referendum jednoznacznie i zdecydowanie opowiedzieli się za sprzedażą słynnego klubu sportowego ze Śląska prywatnemu inwestorowi.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA