Władze Brazylii uzależnią wypłaty pomocy społecznej dla rodzin od tego, czy dzieci przyjmują szczepionki.

– Bolsa Familia [program walki z ubóstwem – przyp. red.] powraca, ale z ważnymi warunkami. Dzieci muszą być w szkole. Jeśli nie są w szkole, matka traci zasiłek. Dzieci muszą być też szczepione. Jeżeli nie będą, to matka straci zasiłek – powiedział prezydent Brazylii Lula da Silva.

Lula da Silva był prezydentem Brazylii w latach 2003-2010. Teraz ponownie objął stanowisko głowy państwa. Podczas jego pierwszej kadencji został zainicjowany program Bolsa Familia, który potem został zastąpiony przez inicjatywę Auxílio Brasil (jej zasady nie uwzględniały konieczności przyjmowania szczepionek). Teraz polityk zapowiada powrót do swojej wcześniejszej inicjatywy, ale na nowych warunkach. Zgodnie z nimi najuboższe rodziny otrzymają miesięcznie 600 brazylijskich reali (równowartość 516 złotych). Dodatkowe 150 reali (129 złotych) przysługuje na każde dziecko do lat trzech.

Warunkami wypłaty świadczeń jest odpowiednia frekwencja dzieci w szkole oraz przyjmowanie niezbędnych szczepień, których listy jednak jeszcze nie opublikowano.

Od 2015 roku systematycznie spada w Brazylii odsetek dzieci zaszczepionych przeciwko takim chorobom jak polio, odra, świnka, różyczka czy gruźlica.

riotimesonline.com, economia.uol.com.br

Poprzedni artykułFiskus pójdzie firmom na rękę?
Następny artykułSzwajcarzy nie chcą rezygnować z gotówki