Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę, która rozszerza grupę podmiotów uprawnionych do korzystania z tańszego gazu.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której poszerzony zostanie katalog podmiotów uprawnionych do korzystania z tańszego gazu. Mowa tutaj o cukierniach i piekarniach, ale też o spółdzielniach spożywczych, dla których działalność piekarnicza nie jest największym źródłem przychodów. Jest to efekt konsultacji rządu z branżą piekarniczą.

Kancelaria Prezydenta podała, że od 1 kwietnia 2023 r. maksymalna stawka za gaz dla piekarni i cukierni (w tym spółdzielni spożywczych) będzie wynosić 200,17 zł/MWh. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju i Technologii z pomocy skorzysta ok. 3,3 tys. przedsiębiorstw.

– To bardzo dobra wiadomość, na którą czekali właściciele piekarni i cukierni, ale również konsumenci – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – Wsparcie, które pomoże zachować ciągłość działania, dotrze przede wszystkim do małych, rodzinnych piekarni – dodał.

Resort rozwoju zwrócił uwagę, że wsparcie gwarantujące od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 r. maksymalną cenę gazu ziemnego dla piekarni zostanie wdrożone w ramach pomocy de minimis, tj. pomocy ograniczonej do limitu ogólnie przyjętej pomocy w wysokości 200 tys. euro w ciągu 3 lat. Co istotne, przedsiębiorstwu energetycznemu dostarczającemu piekarniom paliwo gazowe będzie przysługiwać rekompensata z tytułu stosowania ceny maksymalnej.

PAP

Poprzedni artykułJak reklamować wolontariat w kapitalizmie?
Następny artykułSukces polskiej stoczni w USA