fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesPrezydent o współpracy międzynarodowej krajów Trójmorza na inaugurację Kongresu 590

Prezydent o współpracy międzynarodowej krajów Trójmorza na inaugurację Kongresu 590

Celem Kongresu 590 od samego początku była odpowiedź na pytanie, jak ożywić polską gospodarkę, pokazać Polskę jako atrakcyjny kraj do inwestowania. Liczba 590 w nazwie kongresu odnosi się przecież do pierwszych cyfr kodu produktów wyprodukowanych w Polsce – mówił podczas inauguracji 7. edycji Kongresu 590 prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, otwierając Kongres 590, podkreślił, że wydarzenie to zaistniało jako pomysł gospodarczy dla Polski niedługo po tym, jak pierwszy raz objął urząd Prezydenta RP w 2015 r.

– Staliśmy się jakiś czas temu wszyscy członkami UE, otrzymaliśmy z UE fundusze spójności po to, by móc gonić szybciej, po to by wyrównać rozwój przede wszystkim infrastrukturalny – podkreślił. Dodał, że te środki służyły także stworzeniu przyjaznych warunków do prowadzenia biznesu.

– Szczycimy się my jako Polska, że na przestrzeni tych ostatnich dziesięcioleci, przede wszystkim ostatniego dwudziestolecia, jesteśmy w absolutnej czołówce, jeżeli chodzi o wykorzystanie funduszy europejskich na cele polityki spójności – podkreślił prezydent.

Prezydent mówił, że celem Kongresu 590 od początku była odpowiedź na pytanie, jak ożywić polską gospodarkę, pokazać Polskę jako atrakcyjny kraj do inwestowania. Dodał, że kolejną ideą wprowadzoną w życie była współpraca w ramach Trójmorza m.in. na rzecz rozwoju infrastruktury w osi Północ-Południe.

Kongres 590 to cykliczne wydarzenie gospodarcze, w którym biorą udział przedstawiciele polskiego rządu, samorządu, biznesu, nauki, a także zagraniczni goście. Tematem wiodącym siódmej edycji jest współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza.

W ciągu dwóch dni odbędzie się ponad 50 różnych debat i paneli dyskusyjnych. Eksperci i zaproszeni goście będą rozmawiać między innymi o kryzysie energetycznym wywołanym agresją Rosji na Ukrainę, inwestycjach w odnawialne źródła energii, cyberbezpieczeństwie i wymianie handlowej z krajami Trójmorza. Kongres jest też okazją do prezentacji dla firm.

Kongres 590 od początku odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA