Celem Kongresu 590 od samego początku była odpowiedź na pytanie, jak ożywić polską gospodarkę, pokazać Polskę jako atrakcyjny kraj do inwestowania. Liczba 590 w nazwie kongresu odnosi się przecież do pierwszych cyfr kodu produktów wyprodukowanych w Polsce – mówił podczas inauguracji 7. edycji Kongresu 590 prezydent Andrzej Duda.

Fot. Materiały prasowe Kongresu 590

Prezydent, otwierając Kongres 590, podkreślił, że wydarzenie to zaistniało jako pomysł gospodarczy dla Polski niedługo po tym, jak pierwszy raz objął urząd Prezydenta RP w 2015 r.

– Staliśmy się jakiś czas temu wszyscy członkami UE, otrzymaliśmy z UE fundusze spójności po to, by móc gonić szybciej, po to by wyrównać rozwój przede wszystkim infrastrukturalny – podkreślił. Dodał, że te środki służyły także stworzeniu przyjaznych warunków do prowadzenia biznesu.

– Szczycimy się my jako Polska, że na przestrzeni tych ostatnich dziesięcioleci, przede wszystkim ostatniego dwudziestolecia, jesteśmy w absolutnej czołówce, jeżeli chodzi o wykorzystanie funduszy europejskich na cele polityki spójności – podkreślił prezydent.

Prezydent mówił, że celem Kongresu 590 od początku była odpowiedź na pytanie, jak ożywić polską gospodarkę, pokazać Polskę jako atrakcyjny kraj do inwestowania. Dodał, że kolejną ideą wprowadzoną w życie była współpraca w ramach Trójmorza m.in. na rzecz rozwoju infrastruktury w osi Północ-Południe.

Kongres 590 to cykliczne wydarzenie gospodarcze, w którym biorą udział przedstawiciele polskiego rządu, samorządu, biznesu, nauki, a także zagraniczni goście. Tematem wiodącym siódmej edycji jest współpraca międzynarodowa krajów Trójmorza.

W ciągu dwóch dni odbędzie się ponad 50 różnych debat i paneli dyskusyjnych. Eksperci i zaproszeni goście będą rozmawiać między innymi o kryzysie energetycznym wywołanym agresją Rosji na Ukrainę, inwestycjach w odnawialne źródła energii, cyberbezpieczeństwie i wymianie handlowej z krajami Trójmorza. Kongres jest też okazją do prezentacji dla firm.

Kongres 590 od początku odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Poprzedni artykułNiemcy nie zgodzą się na zakaz aut spalinowych?
Następny artykułNowe euroregulacje uderzą w duże firmy