Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy podnoszącą akcyzę m.in. na alkohol, papierosy i tytoń.

Zgodnie z zapisami od 1 stycznia 2022 r. akcyza na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrośnie o 10 proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów.

Poza tym, przewidziano wprowadzenie minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia. Stawka akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie zostanie podniesiona poprzez podwyższenie stawki kwotowej o 100 proc.

Nowela zawiera również harmonogram podwyżek akcyzy na kolejnych 5 lat. Zgodnie z planem stawki podatku akcyzowego na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie będą rosły co roku o 5 proc., a w przypadku papierosów, tytoniu do palenia, cygar i cygaretek oraz wyrobów nowatorskich i suszu tytoniowego — stawka kwotowa będzie rosła co roku o 10 proc.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułDlaczego rząd promuje ryczałt? Aby odebrać pieniądze samorządom
Następny artykułPierwszy przypadek Omikrona w Chinach wykryty u Polaka