fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatPrigożyn założył na Białorusi swój biznes

Prigożyn założył na Białorusi swój biznes

Spółka należąca do szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna zarejestrowała nową działalność gospodarczą na Białorusi, w miejscowości stacjonowania podległych mu najemników.

Obecność Grupy Wagnera na Białorusi sprowadza się już nie tylko do obecności w tym kraju jej żołnierzy, ale też formalnego umocowania działalności.

Prigożyn będzie zarządzał nieruchomościami

Białoruskie media poinformowały o zarejestrowaniu w tym kraju spółki przez firmę Concord Management and Consulting LLC, której dyrektorem jest Prigożyn, a która zajmuje się oficjalnie zarządzaniem nieruchomościami. Kapitał zakładowy nowego przedsiębiorstwa wynosi 200 rubli białoruskich (równowartość 317 złotych). Siedziba znajduje się w miejscowości Cel, gdzie stacjonują wagnerowscy.

Obecnie na Białorusi może być już ok. 2,5 tysiąca najemników Jewgienija Prigożyna. Docelowo może ich tam być nawet 10 tysięcy. W ostatnich dniach ćwiczyli oni na poligonie brzeskim oddalonym kilka kilometrów od granicy z Polską.

Czy Polska jest zagrożona?

Jewgienij Prigożyn oznajmił, że jego ludzie będą pomagać w szkoleniu białoruskich żołnierzy.

Władimir Putin ostrzegł Polskę, że jakakolwiek agresja na Białoruś będzie traktowana przez niego jako atak na Rosję.

Wagnerowcy trafili na Białoruś po wydarzeniach z końca czerwca, gdy oddziały podległe Prigożynowi wypowiedziały posłuszeństwo Moskwie. Następnie część jego żołnierzy została wcielona do regularnej rosyjskiej armii.

Reuter, euractiv.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA