fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatPrigożyn założył na Białorusi swój biznes

Prigożyn założył na Białorusi swój biznes

Spółka należąca do szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna zarejestrowała nową działalność gospodarczą na Białorusi, w miejscowości stacjonowania podległych mu najemników.

Obecność Grupy Wagnera na Białorusi sprowadza się już nie tylko do obecności w tym kraju jej żołnierzy, ale też formalnego umocowania działalności.

Prigożyn będzie zarządzał nieruchomościami

Białoruskie media poinformowały o zarejestrowaniu w tym kraju spółki przez firmę Concord Management and Consulting LLC, której dyrektorem jest Prigożyn, a która zajmuje się oficjalnie zarządzaniem nieruchomościami. Kapitał zakładowy nowego przedsiębiorstwa wynosi 200 rubli białoruskich (równowartość 317 złotych). Siedziba znajduje się w miejscowości Cel, gdzie stacjonują wagnerowscy.

Obecnie na Białorusi może być już ok. 2,5 tysiąca najemników Jewgienija Prigożyna. Docelowo może ich tam być nawet 10 tysięcy. W ostatnich dniach ćwiczyli oni na poligonie brzeskim oddalonym kilka kilometrów od granicy z Polską.

Czy Polska jest zagrożona?

Jewgienij Prigożyn oznajmił, że jego ludzie będą pomagać w szkoleniu białoruskich żołnierzy.

Władimir Putin ostrzegł Polskę, że jakakolwiek agresja na Białoruś będzie traktowana przez niego jako atak na Rosję.

Wagnerowcy trafili na Białoruś po wydarzeniach z końca czerwca, gdy oddziały podległe Prigożynowi wypowiedziały posłuszeństwo Moskwie. Następnie część jego żołnierzy została wcielona do regularnej rosyjskiej armii.

Reuter, euractiv.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA