fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaŚwiatProblemy chińskich deweloperów. Sąd w Hongkongu nakazał likwidację Evergrande

Problemy chińskich deweloperów. Sąd w Hongkongu nakazał likwidację Evergrande

Sąd w Hongkongu nakazał likwidację zadłużonego chińskiego giganta nieruchomości Evergrande. Borykający się z problemami płynności deweloper wielokrotnie nie przedstawiał planu restrukturyzacji swoich długów. Kondycja firmy pokazuje kryzys na chińskim rynku nieruchomości. Evergrande ma zobowiązania przekraczające 325 mld dolarów.

Kiedy dwa lata temu Evergrande zbankrutowało, wywołało to szok na światowych rynkach finansowych. Decyzja sądu o likwidacji firmy prawdopodobnie wywoła dalsze zamieszanie na chińskich rynkach finansowych w czasie, gdy władze próbują powstrzymać wyprzedaże na giełdach. Chiński sektor nieruchomości generuje mniej więcej jedną czwartą PKB.

Upadnie czy nie?

Shawn Siu, dyrektor wykonawczy Evergrande, określił decyzję sądu w Hongkongu jako „godną pożałowania”, ale poinformował, że firma będzie nadal działać w Chinach kontynentalnych. W oświadczeniu napisał, że oddział firmy w Hongkongu jest niezależny od działalności na kontynencie.

Choć potencjalny wpływ orzeczenia na działalność Evergrande w zakresie budownictwa mieszkaniowego nie jest obecnie jasny, kryzys w firmie sprawił, że wielu nabywców domów w dalszym ciągu czeka na nowe nieruchomości.

Po informacji o decyzji sądu w Hongkongu akcje Evergrande spadły tam o ponad 20 proc. Obrót akcjami firmy został obecnie zawieszony.

Jak wskazuje BBC, likwidacja to proces polegający na zajęciu i sprzedaży majątku spółki. Uzyskane środki można następnie przeznaczyć na spłatę zaległych zobowiązań. Jednakże to, czy proces ten będzie kontynuowany może zależeć od chińskiego rządu, a nakaz likwidacji niekoniecznie oznacza, że ​​Evergrande upadnie. Nakaz likwidacji spółki-matki nie oznacza także natychmiastowego wstrzymania prac budowlanych Evergrande.

Kłopoty innych deweloperów

Jednak nawet, jeśli orzeczenie hongkońskiego sądu nie zostanie wykonane w Chinach, stanowi mocny sygnał i daje wskazówkę, z czym mogą spotkać się inni deweloperzy, którzy nie wywiązują się ze zobowiązań, tacy jak np. Sunac China, Jiayuan i Kaisa.

Evergrande pracowało nad nowym planem spłaty zobowiązań, ale w sierpniu ubiegłego roku ogłosiło upadłość w USA, próbując chronić swoje amerykańskie aktywa w trakcie prac nad transakcją. Przewodniczący firmy – Hui Ka Yan został objęty obserwacją policji.

W ostatnich dniach Chiny zaostrzyły także zasady dotyczące branży finansowej, w czasie gdy rząd próbuje powstrzymać pogłębiającą się wyprzedaż w drugiej co do wielkości gospodarce świata. Od czasu ostatniego szczytu (trzy lata temu) z giełd Chin i Hongkongu ubyło prawie 6 bilionów dolarów.

Chińska Komisja ds. Regulacji Papierów Wartościowych (CSRC) twierdzi, że zastosowane środki stworzą „bardziej sprawiedliwy porządek na rynku”. Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzone zostaną limity na tzw. „krótką sprzedaż”.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Rozporządzenie przyjęte – Bruksela głucha na postulaty rolników

Bruksela znów pokazała, że co innego mówi, a co innego robi. Mimo protestów rolników i hodowców z całej Europy przeciwko Zielonemu Paktowi i Agendzie 2030, Parlament Europejski przyjął rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, które może mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa.
3 MIN CZYTANIA

Brytyjczycy będą zarabiać mniej niż imigranci ?

Brytyjscy pracownicy będą otrzymywać niższe wynagrodzenia niż ich zagraniczni koledzy wykonujący tę samą pracę? Tak twierdzą prawnicy, którzy przeanalizowali nowe regulacje dotyczące wynagrodzeń.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA