fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatProblemy chińskich deweloperów. Sąd w Hongkongu nakazał likwidację Evergrande

Problemy chińskich deweloperów. Sąd w Hongkongu nakazał likwidację Evergrande

Sąd w Hongkongu nakazał likwidację zadłużonego chińskiego giganta nieruchomości Evergrande. Borykający się z problemami płynności deweloper wielokrotnie nie przedstawiał planu restrukturyzacji swoich długów. Kondycja firmy pokazuje kryzys na chińskim rynku nieruchomości. Evergrande ma zobowiązania przekraczające 325 mld dolarów.

Kiedy dwa lata temu Evergrande zbankrutowało, wywołało to szok na światowych rynkach finansowych. Decyzja sądu o likwidacji firmy prawdopodobnie wywoła dalsze zamieszanie na chińskich rynkach finansowych w czasie, gdy władze próbują powstrzymać wyprzedaże na giełdach. Chiński sektor nieruchomości generuje mniej więcej jedną czwartą PKB.

Upadnie czy nie?

Shawn Siu, dyrektor wykonawczy Evergrande, określił decyzję sądu w Hongkongu jako „godną pożałowania”, ale poinformował, że firma będzie nadal działać w Chinach kontynentalnych. W oświadczeniu napisał, że oddział firmy w Hongkongu jest niezależny od działalności na kontynencie.

Choć potencjalny wpływ orzeczenia na działalność Evergrande w zakresie budownictwa mieszkaniowego nie jest obecnie jasny, kryzys w firmie sprawił, że wielu nabywców domów w dalszym ciągu czeka na nowe nieruchomości.

Po informacji o decyzji sądu w Hongkongu akcje Evergrande spadły tam o ponad 20 proc. Obrót akcjami firmy został obecnie zawieszony.

Jak wskazuje BBC, likwidacja to proces polegający na zajęciu i sprzedaży majątku spółki. Uzyskane środki można następnie przeznaczyć na spłatę zaległych zobowiązań. Jednakże to, czy proces ten będzie kontynuowany może zależeć od chińskiego rządu, a nakaz likwidacji niekoniecznie oznacza, że ​​Evergrande upadnie. Nakaz likwidacji spółki-matki nie oznacza także natychmiastowego wstrzymania prac budowlanych Evergrande.

Kłopoty innych deweloperów

Jednak nawet, jeśli orzeczenie hongkońskiego sądu nie zostanie wykonane w Chinach, stanowi mocny sygnał i daje wskazówkę, z czym mogą spotkać się inni deweloperzy, którzy nie wywiązują się ze zobowiązań, tacy jak np. Sunac China, Jiayuan i Kaisa.

Evergrande pracowało nad nowym planem spłaty zobowiązań, ale w sierpniu ubiegłego roku ogłosiło upadłość w USA, próbując chronić swoje amerykańskie aktywa w trakcie prac nad transakcją. Przewodniczący firmy – Hui Ka Yan został objęty obserwacją policji.

W ostatnich dniach Chiny zaostrzyły także zasady dotyczące branży finansowej, w czasie gdy rząd próbuje powstrzymać pogłębiającą się wyprzedaż w drugiej co do wielkości gospodarce świata. Od czasu ostatniego szczytu (trzy lata temu) z giełd Chin i Hongkongu ubyło prawie 6 bilionów dolarów.

Chińska Komisja ds. Regulacji Papierów Wartościowych (CSRC) twierdzi, że zastosowane środki stworzą „bardziej sprawiedliwy porządek na rynku”. Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzone zostaną limity na tzw. „krótką sprzedaż”.

BBC, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA