fbpx
poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaKrajProducenci jabłek borykają się z problemami

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.

Unia Owocowa przygotowała strategię pod nazwą „Jabłkowa perspektywa 2030”, w której wymieniono wyzwania, jakie stoją przed polskimi producentami jabłek. Na pierwszym miejscu wśród wszystkich problemów wymieniane są duże wzrosty cen gazu i prądu.

W opublikowanej strategii podkreślono, że branża owocowa w Polsce musi zmierzyć się z nową rzeczywistością, która nastała po pandemii koronawirusa i w obliczu trwającej wojny na Ukrainie. Jednym z takich wyzwań są ciągłe zaburzenia w łańcuchach dostaw. Producenci przygotowują się też do niekorzystnych przepisów, które są planowane przez Unię Europejską, dotyczących np. zakazu stosowania plastikowych opakowań dla produktów poniżej 1,5 kg oraz ograniczeń w stosowaniu środków ochrony roślin.

Producenci owoców muszą mierzyć się ze wzrostem: cen gazu i prądu – ponad 100 proc., nawozów o 80 proc., kosztów magazynowania o 50 proc. oraz kosztu środków produkcji, w tym maszyn i urządzeń oraz opakowań – o ok. 40 proc. W tym czasie koszty pracy wzrosły również o blisko 15 proc. i zaczyna powoli brakować pracowników sezonowych, by zebrać wszystkie plony

– czytamy w dokumencie.

Aktualnie Polska jest największym producentem jabłek w Europie, a w naszym kraju jest około 100 tys. hektarów sadów jabłkowych. Zbiory jabłek sięgają nawet 4,7 mln ton rocznie. Krajowa produkcja znacznie przekracza możliwości konsumpcyjne, dlatego Polska musi polegać na eksporcie, ale eksperci Unii Owocowej twierdzą, że sprzedaż za granicę wcale nie jest łatwa, m.in. ze względu na niedostosowanie odmian do przyzwyczajeń zagranicznych odbiorców. W ostatnich latach eksportowym numerem jeden dla Polski są Indie i Egipt, ale nasi producenci próbują podbijać też rynki dalekowschodnie, które mają olbrzymi potencjał.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA