fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajProducenci jabłek borykają się z problemami

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.

Unia Owocowa przygotowała strategię pod nazwą „Jabłkowa perspektywa 2030”, w której wymieniono wyzwania, jakie stoją przed polskimi producentami jabłek. Na pierwszym miejscu wśród wszystkich problemów wymieniane są duże wzrosty cen gazu i prądu.

W opublikowanej strategii podkreślono, że branża owocowa w Polsce musi zmierzyć się z nową rzeczywistością, która nastała po pandemii koronawirusa i w obliczu trwającej wojny na Ukrainie. Jednym z takich wyzwań są ciągłe zaburzenia w łańcuchach dostaw. Producenci przygotowują się też do niekorzystnych przepisów, które są planowane przez Unię Europejską, dotyczących np. zakazu stosowania plastikowych opakowań dla produktów poniżej 1,5 kg oraz ograniczeń w stosowaniu środków ochrony roślin.

Producenci owoców muszą mierzyć się ze wzrostem: cen gazu i prądu – ponad 100 proc., nawozów o 80 proc., kosztów magazynowania o 50 proc. oraz kosztu środków produkcji, w tym maszyn i urządzeń oraz opakowań – o ok. 40 proc. W tym czasie koszty pracy wzrosły również o blisko 15 proc. i zaczyna powoli brakować pracowników sezonowych, by zebrać wszystkie plony

– czytamy w dokumencie.

Aktualnie Polska jest największym producentem jabłek w Europie, a w naszym kraju jest około 100 tys. hektarów sadów jabłkowych. Zbiory jabłek sięgają nawet 4,7 mln ton rocznie. Krajowa produkcja znacznie przekracza możliwości konsumpcyjne, dlatego Polska musi polegać na eksporcie, ale eksperci Unii Owocowej twierdzą, że sprzedaż za granicę wcale nie jest łatwa, m.in. ze względu na niedostosowanie odmian do przyzwyczajeń zagranicznych odbiorców. W ostatnich latach eksportowym numerem jeden dla Polski są Indie i Egipt, ale nasi producenci próbują podbijać też rynki dalekowschodnie, które mają olbrzymi potencjał.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA