fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaŚwiatProducenci Milki, Pepsi i Snickersów mają się w Rosji świetnie

Producenci Milki, Pepsi i Snickersów mają się w Rosji świetnie

Amerykańskie koncerny spożywcze osiągają doskonałe wyniki finansowe i wzrosty sprzedaży produktów na rosyjskim rynku, po inwazji tego kraju na Ukrainę.

Przedsiębiorstwa Mondelez (właściciel takich marek jak m.in. Milka, Alepn Gold, Oreo czy Halls), PepsiCo (Pepsi, Miranda, 7Up) i Mars (Snickers, Twix, M&M’s, Bounty) zanotowały znaczne wzrosty sprzedaży w Rosji w ubiegłym roku.

Opłaca się być w Rosji

Wartość sprzedaży Mondelez wzrosła w 2022 roku o 38 proc. względem roku wcześniejszego. Jednocześnie wynik ten pozwolił na podwojenie zysku wobec wyniku z 2021 roku.

Sprzedaż Marsa wzrosła w tym czasie o 14 proc. (zysk aż 58-proc.), a sprzedaż Pepsi zanotowała wzrost o 16 proc. Dla dwóch ostatnich z wymienionych firm, rosyjski rynek odpowiada za 4-5 proc. globalnych przychodów.

Złote czasy się skończą?

Produkty dostarczane przez wspomniane koncerny nie zostały objęte międzynarodowymi sankcjami nałożonymi na Rosję po inwazji tego kraju na Ukrainę. Rozpoczęcie wojny spowodowało wycofanie przez nie części swoich marek, ale te, które zostały sprzedają się doskonale.

Mars i Mondelez twierdzą, że obecny rok na rosyjskim rynku nie będzie dla nich tak dobry jak poprzedni. Firmy ograniczają swoją działalność w tym kraju i już widzą znaczące spadki sprzedaży.

msn.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prezydent Ukrainy krytykuje Polskę, Węgry i Słowację na forum ONZ

Wołodymyr Zełenski skrytykował Polskę, Węgry i Słowację (nie wymieniając nazw krajów) za wprowadzanie jednostronnego embarga na import ukraińskiego zboża. Jego zdaniem kraje te „odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem” i „pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Polska sprzeciwiła się genderowym radykałom

Polska sprzeciwia się ideologicznej interpretacji „umowy o partnerstwie” pomiędzy Unią Europejską a Organizacją Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA