fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaArchiwumProducenci protestują przeciwko podatkowi od "małpek"

Producenci protestują przeciwko podatkowi od „małpek”

Proponowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt ustawy promującej prozdrowotne wybory konsumentów zakłada m.in. opłatę 1 zł za każdą butelkę alkoholu do 300 ml pojemności, jak również od 70 do 80 gr za słodzony napój. Opłatą objęte także zostaną napoje zawierające substancje o aktywnych właściwościach (kofeina, tauryna, guarana). W tym wypadku będzie to 20 gr za każdy litr napoju w przypadku dodatku co najmniej jednej substancji. Dojść ma także opłata za reklamę suplementów diety.

– Domagamy się, aby usiąść z nami do stołu i rozmawiać o tym, czy zakładana opłata jest zgodna z polskim i europejskim prawem. W dalszej kolejności chcielibyśmy dyskutować, kto powinien być nią obciążony. Uważamy bowiem, że cała branża powinna być w to zaangażowana, a już z pewnością ta opłata powinna być dużo niższa, np. na poziomie 20 gr – mówił podczas piątkowej konferencji prasowej w Grańsku Witold Włodarczy, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Według przedstawionych podczas spotkania z dziennikarzami danych firmy Nielsen – Panel Handlu Detalicznego, w Polsce wypija się łącznie 256 mln litrów wódki i prawie 3,2 mld litrów piwa.

– Na podstawie fałszywych informacji wykreowanych w mediach przez branżę piwowarską rząd podejmuje błędne decyzje dotyczące rynku alkoholi. To nie "małpki" rozpijają Polaków. Najwięcej alkoholu etylowego Polacy wypiają w piwie. Branża piwowarska mająć jako jedyna możliwość reklam łamie przepisy budując w nich skojarzenia radości z konsumpcji piwa. Browarom udało się uśpić społeczeństwo, czego efektem jest to, że tylko 46 proc. Polaków uważa piwo za napój alkoholowy – twierdzi Włodarczyk.

Szacując możliwe wpływy z opłaty za stosowanie dodatków do napojów bezalkoholowych Ministerstwo Zdrowia kierowało się wartościami z raportu "Rynek napojów bezalkoholowych w Polsce".

Przy ocenie skutków regulacji, zgodnie z informacjami dotyczącymi banderol przyjęto, że dzienna sprzedaż napojów alkoholowych o objętości 100-300 ml wynosi ok. 1,3 mln sztuk. Ostrożne szacunki wskazują zatem, że łączna kwota opłat może kształtować się na poziomie 500 mln zł. 50 proc. środków ma trafić do NFZ, a druga część pozostanie w budżecie gminy, na której terenie odbywa się sprzedaż.

JS/PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA