fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaZdrowieProducenci szczepionek na COVID-19 chcą zarobić miliardy dolarów w tym roku

Producenci szczepionek na COVID-19 chcą zarobić miliardy dolarów w tym roku

Producenci szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderny przewidują, że w obecnym roku sprzedadzą swoje preparaty za 51 miliardów dolarów, czyli prawie tyle, ile wynosi połowa z planowanych na ten rok wpływów do budżetu Polski.

Zgodnie z planami Pfizer sprzedaż szczepionek na COVID-19 sięgnie poziomu 32 mld dolarów, a Moderny – 19 mld dolarów. Są to plany bardziej ambitne, niż firmy prognozowały jeszcze kilka miesięcy temu i dotyczą tylko realizacji już zakontraktowanych dostaw. Nie jest wykluczone, że pojawią się nowe kontrakty na ich produkty.

W 2021 roku Pfizer sprzedał swoje preparaty za łącznie 36,7 mld dolarów, co stanowiło 45 proc. z łącznych przychodów spółki. W przypadku Moderny  było to 17,7 mld dolarów.

Obydwie firmy zdominowały amerykański i europejski rynek. Pfizer stanowił 58 proc. w USA i 71 procent w Unii Europejskiej z podanych szczepionek na Covid-19. Moderna miała udział 37 proc. w USA i 17 proc. w UE.

Moderna przyszłość swojego biznesu opiera na przygotowywanej szczepionce przeciwko grypie, wirusowi RSV i COVID-19. Rekomendowane będzie przyjęcie kolejnych dawek przypominających, co najmniej raz w roku.

Natomiast Pfizer duże nadzieje wiąże ze sprzedażą pigułek Paxlovid, pozwalających leczyć COVID-19.

cnbc.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stan zdrowia psychicznego Europejczyków najgorszy od lat

Unia zwiększa wydatki na ochronę zdrowia psychicznego, a mimo to lawinowo rośnie liczba osób wymagających pomocy medycznej w tym zakresie. Większość cierpiących na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Zdaniem specjalistów wielu ludzi cierpi na problemy natury psychicznej z powodu niepewności ekonomicznej.
3 MIN CZYTANIA

ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę zwolnień lekarskich wydanych w 2023 roku i zakwestionował aż 20 tys. z nich.
2 MIN CZYTANIA

WHO za centralnym zarządzaniem zdrowiem

Nowy tzw. traktat antypandemiczny przekazuje Światowej Organizacji Zdrowia uprawnienia do centralnego zarządzania polityką zdrowotną.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA