fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaZdrowieProducenci szczepionek na COVID-19 chcą zarobić miliardy dolarów w tym roku

Producenci szczepionek na COVID-19 chcą zarobić miliardy dolarów w tym roku

Producenci szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderny przewidują, że w obecnym roku sprzedadzą swoje preparaty za 51 miliardów dolarów, czyli prawie tyle, ile wynosi połowa z planowanych na ten rok wpływów do budżetu Polski.

Zgodnie z planami Pfizer sprzedaż szczepionek na COVID-19 sięgnie poziomu 32 mld dolarów, a Moderny – 19 mld dolarów. Są to plany bardziej ambitne, niż firmy prognozowały jeszcze kilka miesięcy temu i dotyczą tylko realizacji już zakontraktowanych dostaw. Nie jest wykluczone, że pojawią się nowe kontrakty na ich produkty.

W 2021 roku Pfizer sprzedał swoje preparaty za łącznie 36,7 mld dolarów, co stanowiło 45 proc. z łącznych przychodów spółki. W przypadku Moderny  było to 17,7 mld dolarów.

Obydwie firmy zdominowały amerykański i europejski rynek. Pfizer stanowił 58 proc. w USA i 71 procent w Unii Europejskiej z podanych szczepionek na Covid-19. Moderna miała udział 37 proc. w USA i 17 proc. w UE.

Moderna przyszłość swojego biznesu opiera na przygotowywanej szczepionce przeciwko grypie, wirusowi RSV i COVID-19. Rekomendowane będzie przyjęcie kolejnych dawek przypominających, co najmniej raz w roku.

Natomiast Pfizer duże nadzieje wiąże ze sprzedażą pigułek Paxlovid, pozwalających leczyć COVID-19.

cnbc.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA