Producenci szczepionek Pfizer-BioNTech i Moderny przewidują, że w obecnym roku sprzedadzą swoje preparaty za 51 miliardów dolarów, czyli prawie tyle, ile wynosi połowa z planowanych na ten rok wpływów do budżetu Polski.

Zgodnie z planami Pfizer sprzedaż szczepionek na COVID-19 sięgnie poziomu 32 mld dolarów, a Moderny – 19 mld dolarów. Są to plany bardziej ambitne, niż firmy prognozowały jeszcze kilka miesięcy temu i dotyczą tylko realizacji już zakontraktowanych dostaw. Nie jest wykluczone, że pojawią się nowe kontrakty na ich produkty.

W 2021 roku Pfizer sprzedał swoje preparaty za łącznie 36,7 mld dolarów, co stanowiło 45 proc. z łącznych przychodów spółki. W przypadku Moderny  było to 17,7 mld dolarów.

Obydwie firmy zdominowały amerykański i europejski rynek. Pfizer stanowił 58 proc. w USA i 71 procent w Unii Europejskiej z podanych szczepionek na Covid-19. Moderna miała udział 37 proc. w USA i 17 proc. w UE.

Moderna przyszłość swojego biznesu opiera na przygotowywanej szczepionce przeciwko grypie, wirusowi RSV i COVID-19. Rekomendowane będzie przyjęcie kolejnych dawek przypominających, co najmniej raz w roku.

Natomiast Pfizer duże nadzieje wiąże ze sprzedażą pigułek Paxlovid, pozwalających leczyć COVID-19.

cnbc.com

Poprzedni artykułZachód zrywa powiązania gospodarcze z Rosją
Następny artykułPKB Rosji skurczy się o… 35 procent!