fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatProducent legendarnych telefonów zwalnia tysiące pracowników

Producent legendarnych telefonów zwalnia tysiące pracowników

Nokia oznajmiła, że ze względu na niesatysfakcjonujące wyniki finansowe, zwolni w najbliższym czasie 16 procent swoich pracowników.

Fiński producent elektroniki Nokia wydał oficjalny komunikat, w którym zapowiedział zwolnienie 14 tysięcy osób z liczącej 86 tysięcy załogi firmy. Cięcia etatów zostały uzasadnione słabymi wynikami firmy. W trzecim kwartale obecnego roku wartość sprzedaży spadła o 20 proc. (do kwoty 4,98 mld dolarów), z tego aż o 40 proc. na ważnym dla firmy rynku północnoamerykańskim. W tym samym czasie zysk zmalał o 69 proc. (do 133 mln euro) względem wyników notowanych w tym samym okresie rok temu. 

Do tego doszedł wolniejszy niż planowano rozwój infrastruktury sieci 5G w Indiach, co jest istotnym dla tego przedsiębiorstwa polem inwestycji. Władze firmy uzasadniają też swoje kroki trudną sytuacją na międzynarodowych rynkach. 

Dlatego Nokia podjęła decyzję o redukcji kosztów, która ma sięgnąć poziomu 1,2 mld dolarów do 2026 roku, a której jednym z elementów będą zwolnienia. Wcześniej podobne kroki podjęły też inne firmy z branży, m.in. Ericsson czy amerykańscy dostawcy usług telekomunikacyjnych jak np. Verizon i AT&T. 

CNBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA