fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatProducent legendarnych telefonów zwalnia tysiące pracowników

Producent legendarnych telefonów zwalnia tysiące pracowników

Nokia oznajmiła, że ze względu na niesatysfakcjonujące wyniki finansowe, zwolni w najbliższym czasie 16 procent swoich pracowników.

Fiński producent elektroniki Nokia wydał oficjalny komunikat, w którym zapowiedział zwolnienie 14 tysięcy osób z liczącej 86 tysięcy załogi firmy. Cięcia etatów zostały uzasadnione słabymi wynikami firmy. W trzecim kwartale obecnego roku wartość sprzedaży spadła o 20 proc. (do kwoty 4,98 mld dolarów), z tego aż o 40 proc. na ważnym dla firmy rynku północnoamerykańskim. W tym samym czasie zysk zmalał o 69 proc. (do 133 mln euro) względem wyników notowanych w tym samym okresie rok temu. 

Do tego doszedł wolniejszy niż planowano rozwój infrastruktury sieci 5G w Indiach, co jest istotnym dla tego przedsiębiorstwa polem inwestycji. Władze firmy uzasadniają też swoje kroki trudną sytuacją na międzynarodowych rynkach. 

Dlatego Nokia podjęła decyzję o redukcji kosztów, która ma sięgnąć poziomu 1,2 mld dolarów do 2026 roku, a której jednym z elementów będą zwolnienia. Wcześniej podobne kroki podjęły też inne firmy z branży, m.in. Ericsson czy amerykańscy dostawcy usług telekomunikacyjnych jak np. Verizon i AT&T. 

CNBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA