fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaZdrowieProdukcja leków w Polsce to priorytet

Produkcja leków w Polsce to priorytet

Bezpieczeństwo farmaceutyczne kraju to przede wszystkim zapewnienie skutecznych i bezpiecznych leków, które zaspokajają potrzeby zdrowotne społeczeństwa. Szczególną w tym rolę odgrywać powinny krajowe firmy farmaceutyczne.

Pandemia COVID-19 pokazała, jak ważna jest zdolność kraju do zapewnienia swoim obywatelom bezpieczeństwa farmaceutycznego. W Polsce produkcja wyrobów farmaceutycznych odpowiada za około 4,35 mld zł przychodów budżetowych w postaci podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Przemysł ten generuje też pośrednio 100 tys. miejsc pracy i wdraża najwięcej innowacji. Pod względem działalności innowacyjnej wytwórcy wyrobów farmaceutycznych wyprzedzili producentów komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. Dlatego produkcja leków w Polsce to priorytet.

W tym kontekście bardzo dobrą wiadomością jest zapowiedź Polfy Tarchomin o budowie nowej fabryki z dwiema liniami produkcyjnymi, która ma być gotowa w 2023 roku.

– Nasza inwestycja ma zwiększyć dostępność leków dla polskich pacjentów i to leków ważnych, tzw. highly potent, czyli przede wszystkim onkologicznych i immunosupresyjnych. To projekt unikalny na skalę europejską. Dotąd w Polsce nikt nie wytwarza leków z tej grupy. W Europie Środkowo-Wschodniej i na Zachodzie jest zaledwie kilka takich miejsc. To jest dobro rzadkie, bardzo drogie na etapie powstawania, ale też w utrzymaniu, a my będziemy je mieli na nasz krajowy użytek – mówi prezes spółki Jarosław Król.

– Druga linia ma służyć procesowi liofilizacji. Taką metodą uzyskuje się leki do iniekcji, m.in. ratujące życie. I tego w Polsce poza nami także nikt nie wykonuje. Cały projekt opiewa na 308 mln zł. Na nową fabrykę i dwie linie produkcyjne, a także współpracujące z nimi laboratorium, wydamy 256 mln zł, około 30 mln zł przeznaczamy na prace badawczo-rozwojowe, a za resztę sfinansujemy usprawnienia energetyczne – dodaje prezes Jarosław Król.

Polfa Tarchomin to jedna z najstarszych firm farmaceutycznych nie tylko Polsce, ale również w Europie. Działa na rynku od 1832 roku. Obecnie zatrudnia ponad 1100 osób. Specjalizuje się w produkcji leków w czterech podstawowych klasach terapeutycznych: antybiotyki i leki przeciwgruźlicze, insuliny ludzkie, leki psychotropowe i leki dermatologiczne. Firma produkuje również Trisept Max – jeden z najpopularniejszych płynów do higieny i chirurgicznej dezynfekcji rąk o działaniu wirusobójczym, bakteriobójczym i grzybobójczym. Od października rozpoczęła również produkcję maseczek. Wszystko to oczywiście wpisuje się w działania wspierające walkę z koronawirusem. W tym celu Polfa Tarchomin od początku pandemii przekazała ponad 60 darowizn do szpitali, organizacji społecznych i domów pomocy społecznej.

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z POLFĄ TARCHOMIN SA

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA