fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaArchiwumProdukcja leków w Polsce - to priorytet!

Produkcja leków w Polsce – to priorytet!

Wydawało się, że rewolucja technologiczna, rozwój środków transportu i doktryna, w myśl której kapitał nie ma narodowości zapewnią ludzkości nieprzerwany wzrost gospodarczy i bezpieczeństwo. Tanie i w konsekwencji łatwo dostępne dobra miały być znakiem rozpoznawczym tego wspaniałego świata. Aby oferować swoje produkty w konkurencyjnych cenach, wielkie koncerny ulokowały swoje centra produkcyjne w krajach azjatyckich, głównie w Chinach.

Postępująca emigracja produkcji do Państwa Środka dotyczyła również przemysłu farmaceutycznego. Dla przykładu nawet 90 proc. antybiotyków stosowanych w USA sprowadzanych jest z Chin. Około 70 proc. substancji czynnych używanych do produkcji leków w Europie importowanych jest z krajów Azji, głównie oczywiście z Chińskiej Republiki Ludowej. Wyścig związany z presją cenową doprowadził do przeniesienia tak znacznej części przemysłu farmaceutycznego do komunistycznego państwa, uzależniając tym samym zdrowie i życie obywateli od dobrej woli władz w Pekinie.

Z problemem tym spotkaliśmy się już kilka miesięcy temu, kiedy Chińczycy zamknęli część swoich fabryk, w Europie rozpoczął się desperacki wyścig o leki. Te były nielegalnie wywożone z takich krajów jak Polska do Francji czy Niemiec. Już wtedy mogliśmy się przekonać, jak potężnie Stary Kontynent uzależniony jest od ruchów azjatyckich decydentów.

Rozwiązaniem jest podjęcie szybkich działań zmierzających do odtworzenia krajowej produkcji. Dyskusja na ten temat rozpoczęła się już w zeszłym roku w związku ze wzmiankowanym deficytem specyfików. Chodzi zresztą nie tylko o medykamenty, ale także tak potrzebny obecnie sprzęt medyczny i materiały ochronne. Niedobór tych drugich stanowi bardzo poważne zagrożenie, szczególnie dla personelu medycznego. Sprawa ma charakter daleko wykraczający poza kwestie gospodarcze. Mówmy bowiem o zapewnieniu elementarnego bezpieczeństwa obywatelom.

Konieczne jest zatem wsparcie dla podmiotów krajowych, z polskim kapitałem, produkujących preparaty w Polsce. Branża farmaceutyczna postuluje, aby uzyskały one preferencje, jeśli chodzi o refundację. Trzeba im także zapewnić możliwość korzystania z taniego finansowania rozbudowy infrastruktury produkcyjnej. W grę wchodzić mogą również dedykowane sektorowi ulgi i zwolnienia podatkowe.

Problemem, z jakim zmagają się producenci medykamentów, jest również wysoka energochłonność procesu wytwarzania, to zaś znajduje odzwierciedlenie po stronie kosztowej wynikające z unijnej polityki klimatycznej. Aby tę presję ograniczyć, trzeba niezwłocznie podjąć działania wyłączające produkcję leków spod absurdalnych wymogów związanych z emisją CO2. Nie ma co się oglądać na zgodę Brukseli, w razie zagrożenia na jej wsparcie i tak specjalnie nie można liczyć. Trzeba zatem o swoje bezpieczeństwo zatroszczyć się samodzielnie i szybko!

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA