W całej Europie rosną koszty wytworzenia mleka, a rolnicy coraz częściej myślą o rezygnacji z tej produkcji – informuje Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

polskie mleko - grafika wpisu
Couleur/Pixabay

Według Copa-Cogeca produkcja mleka drożeje, bo rosną ceny pasz, nawozów oraz energii elektrycznej. Poza tym, w całej Europie bardzo rosną ceny opieki weterynaryjnej. Średnia unijna cena mleka w grudniu 2021 r. była najwyższa od 2016 r. i wynosiła 41,3 euro, będąc o 16,2 proc. wyższą niż rok wcześniej.

W całej Europie mleko najbardziej podrożało w Belgii, bo aż o 39,9 proc., a także na Litwie (35,5 proc.) oraz na Łotwie (34,4 proc.). Mleko potaniało – o 5,8 proc. – jedynie na Cyprze.

Podczas posiedzenia grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” dyskutowano o przyszłości sektora i wyrażano obawy, że ze względu na rosnące koszty produkcji oraz wzrost wymagań i standardów, a także z uwagi na nowe przepisy ekologiczne, produkcja mleka może przestać się rozwijać. Wszystko to powoduje, że rolnicy coraz częściej myślą o zmianie profilu z mleczarskiego na roślinny. W związku z powyższym Copa Cogeca twierdzi, że Bruksela decydując się na zmiany prawne, mające np. podnieść dobrostan zwierząt, powinna kierować się też aspektami ekonomicznymi, a nie jedynie polityką.

Co istotne, likwidacja zakładów mleczarskich jest obserwowana też poza Europą. Dziś w USA Jest ok. 40 tys. gospodarstw produkujących mleko, a w 1970 r. było ich aż 648 tys.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułLex deweloper do zmiany?
Następny artykułPolski producent nowoczesnych rozwiązań obronnych doceniony przez partnerów na Bliskim Wschodzie