fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaBiznesProdukcja mleka przestaje być opłacalna

Produkcja mleka przestaje być opłacalna

W całej Europie rosną koszty wytworzenia mleka, a rolnicy coraz częściej myślą o rezygnacji z tej produkcji - informuje Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Według Copa-Cogeca produkcja mleka drożeje, bo rosną ceny pasz, nawozów oraz energii elektrycznej. Poza tym, w całej Europie bardzo rosną ceny opieki weterynaryjnej. Średnia unijna cena mleka w grudniu 2021 r. była najwyższa od 2016 r. i wynosiła 41,3 euro, będąc o 16,2 proc. wyższą niż rok wcześniej.

W całej Europie mleko najbardziej podrożało w Belgii, bo aż o 39,9 proc., a także na Litwie (35,5 proc.) oraz na Łotwie (34,4 proc.). Mleko potaniało – o 5,8 proc. – jedynie na Cyprze.

Podczas posiedzenia grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” dyskutowano o przyszłości sektora i wyrażano obawy, że ze względu na rosnące koszty produkcji oraz wzrost wymagań i standardów, a także z uwagi na nowe przepisy ekologiczne, produkcja mleka może przestać się rozwijać. Wszystko to powoduje, że rolnicy coraz częściej myślą o zmianie profilu z mleczarskiego na roślinny. W związku z powyższym Copa Cogeca twierdzi, że Bruksela decydując się na zmiany prawne, mające np. podnieść dobrostan zwierząt, powinna kierować się też aspektami ekonomicznymi, a nie jedynie polityką.

Co istotne, likwidacja zakładów mleczarskich jest obserwowana też poza Europą. Dziś w USA Jest ok. 40 tys. gospodarstw produkujących mleko, a w 1970 r. było ich aż 648 tys.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA