fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaKrajProdukcja przemysłu spada w większości działów

Produkcja przemysłu spada w większości działów

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że spadki sprzedanej produkcji odnotowano w większości z monitorowanych przez tę instytucję działów przemysłu.

W maju produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 3,2 proc. wobec jej wartości dla tego miesiąca ubiegłego roku. Gdyby nie uwzględniać wpływu czynników sezonowych, w zeszłym miesiącu produkcja sprzedana przemysłu osiągnęła poziom o 2,4 proc. niższy niż w analogicznym miesiącu roku 2022 i o 1,0 proc. niższy w porównaniu z kwietniem obecnego roku.

W maju zanotowano spadki produkcji w 21 z 34 działów przemysłu. Dotyczyły one przede wszystkim produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 22,5 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 20,7 proc., wydobycia węgla kamiennego i brunatnego – o 19,7 proc., produkcji wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych – o 15,7 proc., metali – o 14,8 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 13,5 proc., mebli – o 12,5 proc., wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 6,5 proc oraz produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 5,3 proc.

Największe wzrosty miały miejsce w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 36,2 proc., produkcji urządzeń elektrycznych – o 14,5 proc., produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 11,7 proc. oraz maszyn i urządzeń – o 4,0 proc.

stat.gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA