fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajProdukcja przemysłu spada w większości działów

Produkcja przemysłu spada w większości działów

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że spadki sprzedanej produkcji odnotowano w większości z monitorowanych przez tę instytucję działów przemysłu.

W maju produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 3,2 proc. wobec jej wartości dla tego miesiąca ubiegłego roku. Gdyby nie uwzględniać wpływu czynników sezonowych, w zeszłym miesiącu produkcja sprzedana przemysłu osiągnęła poziom o 2,4 proc. niższy niż w analogicznym miesiącu roku 2022 i o 1,0 proc. niższy w porównaniu z kwietniem obecnego roku.

W maju zanotowano spadki produkcji w 21 z 34 działów przemysłu. Dotyczyły one przede wszystkim produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 22,5 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 20,7 proc., wydobycia węgla kamiennego i brunatnego – o 19,7 proc., produkcji wyrobów z mineralnych surowców niemetalicznych – o 15,7 proc., metali – o 14,8 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 13,5 proc., mebli – o 12,5 proc., wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 6,5 proc oraz produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 5,3 proc.

Największe wzrosty miały miejsce w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 36,2 proc., produkcji urządzeń elektrycznych – o 14,5 proc., produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 11,7 proc. oraz maszyn i urządzeń – o 4,0 proc.

stat.gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA