fbpx
wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumProf. Babones: W interesie bogatych państw jest, by Polska dalej była biedna

Prof. Babones: W interesie bogatych państw jest, by Polska dalej była biedna

Prof. Babones zauważa, że gdy w 1989 roku Polska odzyskała niezależność, jej społeczeństwo było wyniszczone 50 latami okupacji. Po 30 latach wróciła jako kraj europejski, kulturowo i organizacyjnie niewiele różniący się od swych bogatych zachodnich sąsiadów. Lecz niestety, w ocenie prof. Babones, w ich interesie leży Polska biedna i choć o tym nie mówią, a może nawet nie myślą, tego właśnie chcą. Bo "co może być lepsze dla niemieckich firm, niż przyjęcie przez Warszawę euro przy zachowaniu niskich płac?"

W ocenie profesora Polska, podobnie, jak inne kraje o średnich dochodach, by utrzymać wzrost gospodarczy, powinna stosować się do zasady: "róbcie to, co robią inni, a nie to, co mówią, żebyście robili". Nie należy stosować się do zaleceń bogatszych krajów. Profesor podaje przykład Korei Południowej i innych "azjatyckich tygrysów", które niegdyś zignorowały rady instytucji międzynarodowych i ekonomistów, i odniosły sukces.

Profesor Babones przypomina, że przed azjatyckim kryzysem finansowym w roku 1997, Korea Południowa miała PKB na mieszkańca o 1/3 niższe niż Japonia. Mimo 30 lat dynamicznego rozwoju, była cały czas uzależniona od swojego sąsiada pod kątem technologii, inwestycji i rynków zbytu. Ta sytuacja była tym bardziej przykra, że przed II wojną światową i w jej trakcie Japonia kolonizowała Koreę, zaciągała do wojska koreańskich mężczyzn, a Japończycy dopuszczali się gwałtów na koreańskich kobietach. Próbowano wymazać dwa tysiące lat koreańskiej kultury.

Okazuje się, że 22 lata po kryzysia Republika Korei jest gospodarczym gigantem. Kraj ten, liczący 51 mln mieszkańców, stał się 12 gospodarką świata. Dysponuje też wiodącymi markami technologicznymi. Prof. Babones zwraca uwagę, że Korea nadal nie dogoniła Japonii, ale mowa tu o różnicy na poziomie 25 proc. Koreańczycy już nie wyjeżdżają do pracy do japońskich fabryk i na japońskie pola. Mają zupełnie inne, lepsze perspektywy.

Prof. Babones uważa, że Polska mogłaby wiele się nauczyć od Korei Południowej. Historia obu krajów jest bardzo zbliżona. Polska idzie tą samą drogą gospodarczą, co Korea Południowa, jednak brakuje jej 20 lat. Z tą różnicą, że Polsce udało się uniknąć załamania gospodarczego w Europie.

Więcej na ten temat w weekendowym wydaniu DGP.

JS/Forsal

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA