fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumProf. Babones: W interesie bogatych państw jest, by Polska dalej była biedna

Prof. Babones: W interesie bogatych państw jest, by Polska dalej była biedna

Prof. Babones zauważa, że gdy w 1989 roku Polska odzyskała niezależność, jej społeczeństwo było wyniszczone 50 latami okupacji. Po 30 latach wróciła jako kraj europejski, kulturowo i organizacyjnie niewiele różniący się od swych bogatych zachodnich sąsiadów. Lecz niestety, w ocenie prof. Babones, w ich interesie leży Polska biedna i choć o tym nie mówią, a może nawet nie myślą, tego właśnie chcą. Bo "co może być lepsze dla niemieckich firm, niż przyjęcie przez Warszawę euro przy zachowaniu niskich płac?"

W ocenie profesora Polska, podobnie, jak inne kraje o średnich dochodach, by utrzymać wzrost gospodarczy, powinna stosować się do zasady: "róbcie to, co robią inni, a nie to, co mówią, żebyście robili". Nie należy stosować się do zaleceń bogatszych krajów. Profesor podaje przykład Korei Południowej i innych "azjatyckich tygrysów", które niegdyś zignorowały rady instytucji międzynarodowych i ekonomistów, i odniosły sukces.

Profesor Babones przypomina, że przed azjatyckim kryzysem finansowym w roku 1997, Korea Południowa miała PKB na mieszkańca o 1/3 niższe niż Japonia. Mimo 30 lat dynamicznego rozwoju, była cały czas uzależniona od swojego sąsiada pod kątem technologii, inwestycji i rynków zbytu. Ta sytuacja była tym bardziej przykra, że przed II wojną światową i w jej trakcie Japonia kolonizowała Koreę, zaciągała do wojska koreańskich mężczyzn, a Japończycy dopuszczali się gwałtów na koreańskich kobietach. Próbowano wymazać dwa tysiące lat koreańskiej kultury.

Okazuje się, że 22 lata po kryzysia Republika Korei jest gospodarczym gigantem. Kraj ten, liczący 51 mln mieszkańców, stał się 12 gospodarką świata. Dysponuje też wiodącymi markami technologicznymi. Prof. Babones zwraca uwagę, że Korea nadal nie dogoniła Japonii, ale mowa tu o różnicy na poziomie 25 proc. Koreańczycy już nie wyjeżdżają do pracy do japońskich fabryk i na japońskie pola. Mają zupełnie inne, lepsze perspektywy.

Prof. Babones uważa, że Polska mogłaby wiele się nauczyć od Korei Południowej. Historia obu krajów jest bardzo zbliżona. Polska idzie tą samą drogą gospodarczą, co Korea Południowa, jednak brakuje jej 20 lat. Z tą różnicą, że Polsce udało się uniknąć załamania gospodarczego w Europie.

Więcej na ten temat w weekendowym wydaniu DGP.

JS/Forsal

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA