fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaŚwiatProf. Grosse: Korupcja w PE problemem systemowym

Prof. Grosse: Korupcja w PE problemem systemowym

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse uważa, że korupcja i lobbing w Parlamencie Europejskim jest problemem systemowym.

W związku z ostatnią aferą korupcyjną z udziałem Evy Kaili, socjalistycznej eurodeputowanej, wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego, prof. Tomasz Grzegorz Grosse, socjolog, politolog, europeista i historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, komentuje to niekorzystne zjawisko na łamach tygodnika „Do Rzeczy”.

– Systemowość tego problemu obnażały wielokrotnie różne instytucje, co znajdowało odbicie w raportach Transparency International, raportach innych instytucji unijnych. Większość deputowanych w Parlamencie Europejskim ma wyraźną niechęć do działań antykorupcyjnych. Były podejmowane takie próby przynajmniej kilkakrotnie w ostatnich latach. Za każdym razem były one rozwadniane i torpedowane przez większość europosłów – mówi prof. Grosse w „Do Rzeczy”.

Europeista dodaje, że w Parlamencie Europejskim rządzi kartel, który chroni własne interesy. Jest to kartel głównych partii czasami określanych jako proeuropejskie. Są to przede wszystkim formacje lewicowe lub skrajnie lewicowe.

– Parlament Europejski jest instytucją systemowo narażoną na zjawisko korupcji. To po pierwsze powoduje, że to nie wyborcy mają wpływ na decyzje eurodeputowanych. Lobbyści mogą prowadzić niekontrolowane działania w europarlamencie, których skrajnym przykładem jest zostawianie w gabinetach europosłów reklamówek wypchanych pieniędzmi. W parlamencie nie ma obowiązku rejestracji korzyści materialnych osiąganych przez eurodeputowanych, nie ma nakazu rejestrowania wszystkich spotkań z lobbystami ani nie ma kontroli nad lobbystami, którzy reprezentują państwa spoza UE. Także byli europosłowie mają swobodny dostęp do parlamentu. Ta sytuacja tworzy otwarte pole do wpływu korupcyjnego – podkreśla prof. Grosse.

Zobacz także: Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego aresztowana w sprawie korupcyjnej!

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA