fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaKrajProgram „Pomoc Polakom z Ukrainy”. Kartę Polaka ma tam już blisko 150...

Program „Pomoc Polakom z Ukrainy”. Kartę Polaka ma tam już blisko 150 tysięcy osób

Od roku 2008 Kartę Polaka wydano na Ukrainie prawie 150 tysiącom osób (z czego ponad 70 tysięcy wydano w Konsulacie we Lwowie). Od 24 lutego br. Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak podjął szereg działań mających na celu pomoc tym Polakom.

Społeczność polska na Ukrainie szacowana jest na 500 tysięcy – do nawet ponad milion osób. Najważniejszymi obszarami życia Polaków na Ukrainie jest Ukraina Zachodnia i Środkowa, niemniej środowiska polskie istnieją i działają także na wschodzie kraju.
Od 2008 r. nasi rodacy mieszkający na Ukrainie mają możliwość uzyskania Karty Polaka – dokumentu oficjalnie potwierdzającego przynależność do narodu polskiego i dającego szereg przywilejów i świadczeń, jak np. bezpłatna wiza do Polski, prawo do pracy z chwilą podjęcia decyzji o osiedleniu w Polsce, specjalne świadczenia pieniężne oraz szybka ścieżka uzyskania polskiego obywatelstwa.

Jan Dziedziczak

Od wybuchu wojny na Ukrainie Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak podjął szereg działań pomocowych skierowanych właśnie do tej grupy osób – naszych rodaków z Ukrainy oraz ich bliskich, którzy uciekając przed wojną znaleźli schronienie w Polsce. Działania te stanowią rozwinięcie – w duchu Karty Polaka – ogromnego programu rządowego skierowanego do wszystkich uchodźców z Ukrainy.
Na polecenie Jana Dziedziczaka trzy największe organizacje pozarządowe działające na rzecz Polonii i Polaków za granicą: Fundacja „Wolność i Demokracja”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, od 1 marca 2022 r. realizują specjalny program „Pomoc Polakom z Ukrainy”. Projekt obejmuje wszelakie wsparcie, m.in. finansowe, medyczne, prawnicze, ale też kursy języka polskiego czy adaptacji zawodowej. By podołać temu ogromnemu zadaniu utworzono centralne biuro koordynacyjno-informacyjne z infolinią pomocową dla uchodźców i 13 lokalnych punktów pomocowo-konsultacyjnych.

Równolegle na Ukrainie cały czas realizowanych jest szereg programów dla rodaków, którzy pomimo wojny zdecydowali się nie opuszczać swoich domów. Prowadzą je: Fundacja „Wolność i Demokracja”, Fundacja „Pomoc Polakom na Wchodzie”, Fundacja „Polski Zespół Humanitarny” oraz Stowarzyszenie „Klasztor Węgrów – Centrum Dialogu Kultur”. Programy te obejmują m.in.: pomoc w ewakuacji z zagrożonych terenów, wsparcie medyczne oraz żywnościowe, pomoc rzeczową i finansową dla organizacji polskich na Ukrainie, polonijnych liderów i parafii rzymskokatolickich. Na Ukrainie pracuje też 15 ośrodków polonijnych, które pełnią funkcje centrów koordynacyjno-pomocowych z przeznaczeniem, w zależności od potrzeb, na organizację punktów medycznych, jadłodajni, transportu oraz niezbędnych usług.

(Na podst. informacji prasowej Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą przekazanej z Posiedzenia Zespołu Międzyresortowego do spraw Polonii i Polaków za Granicą, które odbyło się 19.07.2022 r. w KPRM).

INNE Z TEJ KATEGORII

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Skandal w ministerstwie rozwoju

Konfederacja przedstawiła opinii publicznej niepokojące fakty dotyczące skandalicznej sytuacji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Informacje posłów Michała Wawra i Bartłomieja Pejo ujawniły rażące naruszenia etyczne oraz konflikt interesów, których nie można bagatelizować.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA