fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaInwestycjeProgram „Rozświetlamy Polskę” – co to takiego?

Program „Rozświetlamy Polskę” – co to takiego?

Rząd zainaugurował program „Rozświetlamy Polskę”, którego celem jest poprawa infrastruktury oświetlenia dróg na terenie całego kraju.

Rządowa inicjatywa „Rozświetlamy Polskę” ma przyspieszyć modernizację infrastruktury oświetlenia drogowego. Nabór wniosków rozpocznie się już w przyszłym tygodniu.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że w ramach programu „Rozświetlamy Polskę” wymienione zostaną oprawy lamp oświetlających polskie drogi w całym kraju. Celem jest energooszczędność.

Oświetlenie typu LED charakteryzuje się długą żywotnością i niskim zużyciem energii. Zmiana opraw pomoże samorządom wygenerować oszczędności, które będzie można przeznaczyć na realizację innych projektów. Dzięki poprawie jakości oświetlenia na drogach zwiększy się także bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Nie bez znaczenia są także kwestie związane z ochroną środowiska

– powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak.

Według resortowych szacunków aktualnie liczba opraw oświetlenia drogowego w Polsce wynosi około 3,4 mln sztuk, z czego większość to energochłonne oświetlenie sodowe o mocy od 50 do 400 wat. W sumie każdego roku na oświetlenie dróg zużywane są około 3 terawatogodziny (TWh) prądu. Minister Piechowak zapowiedział, że dzięki programowi zużycie energii spadnie prawie o połowę, co przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 1,3 mln ton. W efekcie polskie gminy zaoszczędzą nawet 1 mld zł w ciągu roku.

Nabór już wkrótce

Nabór wniosków do programu „Rozświetlamy Polskę” ruszy już 28 sierpnia. Zgodnie z planem o wsparcie będą mogły się starać samorządy, czyli gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie i wiejskie oraz związki międzygminne. Operatorem programu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, a do rozdysponowania jest około 1 mld złotych.

Według założeń dofinansowanie dla samorządu wyniesie 80 proc. wartości inwestycji, a resztę będzie musiała pokryć gmina. Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką będzie mogła wnioskować gmina wynosi 4 mln zł. Nabór wniosków potrwa do 18 września.

Źródło: MRiT

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska liderem inwestycji w insfrastrukturę

Z danych OECD wynika, że Polska była regionalnym liderem, jeśli chodzi o wolumen inwestycji w infrastrukturę w latach 2018-2021.
2 MIN CZYTANIA

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA