fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaBiznesProgram „Rybactwo i morze” zatwierdzony. Realizacja od przyszłego roku

Program „Rybactwo i morze” zatwierdzony. Realizacja od przyszłego roku

Polscy rybacy otrzymają środki unijne w ramach nowego programu operacyjnego zatwierdzonego przez Komisję Europejską.

W dniu 9 grudnia Komisja Europejska zatwierdziła program „Rybactwo i morze”, w którego ramach na wsparcie polskiego rybołówstwa i przetwórstwa rybnego trafi ponad 730 mln euro. Aż 512 mln euro to środki unijne, podczas gdy resztę będzie stanowił wkład własny.

Szczegóły programu przedstawił wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który wyjaśnił, że będą z niego mogli skorzystać rybacy morscy i śródlądowi. W ramach programu zaplanowano wydatki m.in. na ochronę klimatu i środowiska oraz na rekompensaty z tytułu ograniczeń w zakresie połowów morskich. Rząd liczy na to, że dzięki uzyskanym środkom będzie można realizować najważniejsze cele dotyczące rozwoju zrównoważonego rybołówstwa.

Zgodnie z planem program operacyjny „Rybactwo i morze” będzie można realizować od przyszłego roku, po opracowaniu odpowiednich przepisów w zakresie prawodawstwa krajowego.

– Całość dokumentacji, procedury związanej z przekazywaniem tych środków do beneficjentów będzie prowadzona przez lokalne biura ARiMR, które są doskonale do tego przygotowane – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra.

Jeśli chodzi o podział środków, to wskazano cztery priorytetowe obszary. Przede wszystkim chodzi o wspieranie rybołówstwa i ochrony żywych zasobów wodnych, na co zostanie przeznaczonych najwięcej środków, bo aż 314 mln euro. Następnym obszarem, pod kątem rozmiaru środków, jest wsparcie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury (ponad 304 mln euro). Kolejne to wspieranie rozwoju społeczności rybackiej oraz sektora akwakultury (67 mln euro) oraz wzmocnienie międzynarodowego zarządzania oceanami z przyczynianiem się do zapewnienia bezpieczeństwa czystości mórz i oceanów (2 mln euro).

IAR, PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Salony kosmetyczne toną w długach

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło zadłużenie salonów kosmetycznych i fryzjerskich funkcjonujących w Polsce. Nadzieją jest obniżka stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Nierówna konkurencja z Ukrainy przytłacza polskich transportowców

Znów przybywa firm transportowych zmagających się z zatorami płatniczymi – wynika z badania „Skaner MŚP” za I kwartał tego roku, zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Zaległości w transporcie wzrosły w minionym roku o niemal jedną piątą. Co jest tego powodem?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA

Firmy najchętniej korzystają z leasingu

W tym roku prawie co czwarta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce do współfinansowania działalności wybierze leasing.
2 MIN CZYTANIA

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,
2 MIN CZYTANIA