Ministerstwo Finansów opublikowało i skierowało do konsultacji i uzgodnień projekt rozporządzenia obniżającego czasowo podatek VAT na energię elektryczną, gaz i ciepło. Koszty oszacowano na 2,4 mld zł.

blokada środków na rachunku vat - grafika wpisu

Zgodnie z projektem w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2022 r. stawka podatku VAT dla dostaw, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu gazu ziemnego ma wynieść 8 proc. Negatywny skutek dla budżetu oszacowano w Ocenie Skutków Regulacji na 700 mln zł.

W tym samym okresie stawka podatku VAT na energię cieplną ma spaść z 23 do 5 proc. Zgodnie z OSR, negatywny skutek dla budżetu ma wynieść 500 mln zł. Podobnie stawka VAT dla dostaw, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu energii elektrycznej ma spaść do 5 proc. Skutki szacuje się w OSR na minus 1,2 mld zł.

Wyliczeń dokonano w oparciu o dane GUS o zużyciu energii za 2018 r.

Dodatkowo projekt przewiduje przedłużenie stosowania obniżonej czasowo do zera stawki VAT dla darowizn lub nieodpłatnych świadczeń określonych towarów i usług w obszarze ochrony zdrowia.

W zakresie obniżenia stawek VAT na dostawy energii elektrycznej i energii cieplnej oraz gazu ziemnego projekt rozporządzenia stanowi wdrożenie przedstawionego przez rząd pakietu antyinflacyjnego – zaznaczono w OSR.

Tzw. tarcza antyinflacyjna składa się z:

  • obniżki cen paliw silnikowych – akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw;
  • obniżki cen gazu (styczeń–marzec) – niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.);
  • 0 proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych;
  • obniżki cen energii elektrycznej (styczeń–marzec) – niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.);
  • obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek „tarczowy” (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego).

PAP

Poprzedni artykuł134 mld euro w plecy
Następny artykułKatar pozostaje naszym głównym partnerem w dostawach LNG