fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaInnowacjeProjekt wsparcia innowacyjności

Projekt wsparcia innowacyjności

Rząd chce wspierać firmy, które inwestują w innowacje.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia, który przewiduje różnorakie wsparcie dla firm inwestujących w innowacje. Mowa tu o dotacjach, pożyczkach, gwarancjach lub poręczeniach.

Konkretnie chodzi o rozporządzenie ministra funduszy i polityki regionalnej w sprawie udzielania pomocy na wspieranie innowacyjności oraz innowacje procesowe i organizacyjne w ramach regionalnych programów na lata 2021-2027. Resort tłumaczy, że celem nowej regulacji jest zapewnienie podstawy prawnej do udzielania pomocy firmom bez konieczności notyfikacji Komisji Europejskiej.

„Prowadzenie przedmiotowej regulacji będzie stanowiło jeden z elementów wdrażania regionalnych programów na lata 2021-2027” – uzasadniono.

Ministerstwo Funduszy dodało, że z uwagi na bezprecedensową skalę finansowania programy te „stanowią jeden z najsilniejszych bodźców rozwojowych dla polskich regionów” i pomoc udzielana na podstawie projektowanej regulacji ma umożliwić efektywne wykorzystanie środków przeznaczonych na cele rozwojowe w regionach podczas nowego, siedmioletniego okresu programowania.

Jak dotąd nie podano szczegółowych warunków ubiegania się o pomoc. Podstawowe zasady oceny, wymogi formalne i merytoryczne oraz przebieg procesu rozpatrywania wniosków mają zostać określone w zasadach naboru wniosków. Samo rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA

Kiedy sztuczna inteligencja stwierdza, że nie żyjesz, czyli nędzne oszustwa „piratów nekrologów”

Od pewnego czasu coraz częściej pojawiają się w nagłówkach informacje o fałszywych, sztucznie spreparowanych nekrologach – wśród nich znajdują się nawet takie, które przekazują wiadomość o śmierci wciąż żyjących osób. Jak się okazuje, stoi za tym czyjś interes.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA