fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaArchiwumPropozycje resortu rozwoju dla samorządów. Wśród nich - złagodzenie rygorów finansowych

Propozycje resortu rozwoju dla samorządów. Wśród nich – złagodzenie rygorów finansowych

Projekt, który docelowo miałby znowelizować obecną specustawę „koronawirusową”, przewiduje m.in. wprowadzenie w 2020 r. możliwości wystąpienia nierównowagi strony bieżącej budżetu jednostek samorządu dodatkowo o wartość planowanego ubytku w dochodach, będącego skutkiem wystąpienia COVID-19.

Zakłada się również złagodzenie w 2020 r. reguły fiskalnej ograniczającej zadłużenie o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowych jednostki wynikającym z wystąpienia epidemii COVID-19.

Projekt przewiduje również wprowadzenie możliwości wcześniejszego przekazywania w 2020 r. rat subwencji ogólnej, w częściach oświatowej, wyrównawczej, równoważącej i regionalnej.

Zgodnie z proponowaną regulacją pojawia się możliwość, by w czasie stanu zagrożenia lub epidemii można było przenieść pracownika samorządowego do wykonywania pracy innej, niż określona w jego umowie o pracę.

Projekt zawiera także regulacje dotyczące dotowanych przez państwo kredytów mieszkaniowych. Zakłada się, że np. okres zawieszenia spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub odsetkowych na wniosek kredytobiorcy, zgłoszony w okresie ogłoszenia zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, nie jest wliczany do okresu stosowania dopłat.

Inna propozycja przewiduje, by kredytobiorcy spłacający kredyty na mocy ustawy z 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, mogli zawiesić spłatę na 2 kwartały w okresie ogłoszenia zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Takie zawieszenie nie przekreślałoby możliwości skorzystania z preferencji, np. umorzenia części zadłużenia po 20-letnich systematycznych spłatach kredytu.

Kolejna część projektu zawiera propozycje regulacji, które miałyby umożliwić kontynuowanie inwestycji infrastrukturalnych, w tym budowlanych. W związku z tym niektóre procedury planistyczne zostałyby zmodyfikowane, oraz odwieszone niektóre terminy w postępowaniach środowiskowych, wodnoprawnych, a także związanych z inwestycjami w zakresie linii kolejowych dróg publicznych, gospodarki wodnej, budowli przeciwpowodziowych i lotnisk publicznych.

W zamyśle projektodawców proponowane regulacje mają zapobiec opóźnieniom w np. uchwalaniu aktów planistycznych – takich jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, uchwały ustalającej zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych itp.

Projekt przewiduje także wydłużenie o sześć miesięcy zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, których ważność upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pod warunkiem wniesienia proporcjonalnej opłaty za wydanie zezwolenia.

Źródło: niezalezna.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA