fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajProszę Państwa, 1 lipca 2023 roku skończył się w Polsce stan zagrożenia...

Proszę Państwa, 1 lipca 2023 roku skończył się w Polsce stan zagrożenia epidemicznego

Ministerstwo Zdrowia oznajmiło, że został zniesiony stan zagrożenia epidemicznego, a co za tym idzie przestają już obowiązywać wszystkie ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19.

Bieżąca sytuacja związana z COVID-19 nie uzasadnia kontynuacji stanu zagrożenia epidemicznego

– powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koronawirus nie odszedł na zawsze

Po wejściu w życie 1 lipca rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, nie funkcjonują już w Polsce żadne restrykcje, które wprowadzono podczas pandemii COVID-19. Jedną z ostatnich był obowiązek noszenia maseczek ochronnych w placówkach medycznych. Obecnie decyzję o takich zasadach może podjąć kierownictwo danej placówki. Natomiast jeśli chodzi o pracowników i pracodawców, to wracają obowiązki, które zostały zawieszone na czas pandemii. Chodzi tu m.in. o przywrócenie konieczności odbywania badań okresowych i szkoleń BHP.

Eksperci twierdzą jednak, że wirus musi być cały czas kontrolowany i obserwowany, ponieważ nie jest wykluczone, iż jego kolejne mutacje doprowadzą do niebezpiecznej sytuacji epidemiologicznej w przyszłości.

Jak przebiegała pandemia w Polsce

Stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 roku do 15 maja 2022 roku. Później został on zmieniony na stan zagrożenia epidemicznego.

Od 4 marca 2020 roku zanotowano w Polsce ponad 6 milionów przypadków zakażeń COVID-19. Zmarło prawie 120 tysięcy osób.

PAP, gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA