fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajProszę Państwa, 1 lipca 2023 roku skończył się w Polsce stan zagrożenia...

Proszę Państwa, 1 lipca 2023 roku skończył się w Polsce stan zagrożenia epidemicznego

Ministerstwo Zdrowia oznajmiło, że został zniesiony stan zagrożenia epidemicznego, a co za tym idzie przestają już obowiązywać wszystkie ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią COVID-19.

Bieżąca sytuacja związana z COVID-19 nie uzasadnia kontynuacji stanu zagrożenia epidemicznego

– powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koronawirus nie odszedł na zawsze

Po wejściu w życie 1 lipca rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, nie funkcjonują już w Polsce żadne restrykcje, które wprowadzono podczas pandemii COVID-19. Jedną z ostatnich był obowiązek noszenia maseczek ochronnych w placówkach medycznych. Obecnie decyzję o takich zasadach może podjąć kierownictwo danej placówki. Natomiast jeśli chodzi o pracowników i pracodawców, to wracają obowiązki, które zostały zawieszone na czas pandemii. Chodzi tu m.in. o przywrócenie konieczności odbywania badań okresowych i szkoleń BHP.

Eksperci twierdzą jednak, że wirus musi być cały czas kontrolowany i obserwowany, ponieważ nie jest wykluczone, iż jego kolejne mutacje doprowadzą do niebezpiecznej sytuacji epidemiologicznej w przyszłości.

Jak przebiegała pandemia w Polsce

Stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 roku do 15 maja 2022 roku. Później został on zmieniony na stan zagrożenia epidemicznego.

Od 4 marca 2020 roku zanotowano w Polsce ponad 6 milionów przypadków zakażeń COVID-19. Zmarło prawie 120 tysięcy osób.

PAP, gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA