fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajProtest przed IPN w obronie wolności słowa

Protest przed IPN w obronie wolności słowa

Przed katowickim oddziałem IPN odbył się protest i konferencja prasowa przeciwko cenzurze i łamaniu wolności słowa w związku z „zaaresztowaniem” książek wydawnictwa 3DOM z Częstochowy i przesłuchaniem jego właściciela Tomasza Stali.

Kilka dni temu pisałem o tym, że funkcjonariusze ABW zrobili nalot na siedzibę wydawnictwa 3DOM w Częstochowie, dom właściciela Tomasza Stali i jego działkę letniskową, konfiskując nakłady kilku książek (ABW zaaresztowała książki wydawnictwa 3DOM!). Konkretnie 20 funkcjonariuszy ABW miało skonfiskować 30 książek.

Podwójne złamanie konstytucji

W związku z tą akcją służb, we wtorek odbyło się przesłuchanie w IPN w Katowicach przez prokuratora Dariusza Psiuka właściciela wydawnictwa Tomasza Stali, który jest kandydatem na stanowisko prezydenta Częstochowy z jedynej konserwatywnej listy Alternatywy dla Częstochowy. Przed przesłuchaniem przed siedzibą instytutu zebrała się grupa osób, wspierając Stalę i protestując przeciwko łamaniu konstytucji przez służby i IPN. Obecny był m.in. poseł Roman Fritz oraz Natalia Mehlich, dyrektor biura posła Grzegorza Płaczka. Na transparentach można było przeczytać m.in.: „Murem za Tomaszem Stalą!”, „Stop poprawności politycznej w nauce”, „Książki się kupuje, a nie kradnie” czy „Wolność badań naukowych”.

Wypowiadający się podczas konferencji prasowej zauważyli przede wszystkim, że zabierając książki wydawnictwa 3DOM, złamano konstytucyjnie zagwarantowaną wolność słowa. Ale oprócz złamania 54 artykułu konstytucji naruszono także artykuł 73, który mówi, że każdemu zapewnia się wolność twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników, wolności nauczania, a także wolności korzystania z tych dóbr kultury.

Pamięć ma być zamordowana

Przemysław Holocher z Fundacji Magna Polonia zwrócił uwagę, że śp. dr. Dariusza Ratajczaka, którego książki zarekwirowano, zamordowano jeśli nie fizycznie, to mentalnie.

Pamięć o nim ma również być zamordowana. Dlatego wszyscy ci, którzy odważyli się dotknąć tych tematów niebezpiecznych, jak wydawca Tomasz Stala, dzisiaj też cierpią prześladowania

– stwierdził Holocher.

Przeciwko łamaniu wolności słowa wypowiedział się poseł Roman Fritz.

Nie pozwólmy, żeby ta cenzura powróciła

– powiedział poseł Fritz dodając, że trzyliterowe służby minęły się z powołaniem, rekwirując o 6 rano 30 książek – jak za Hitlera. Zauważył, że IPN został powołany do tego, żeby właśnie prowadzić badania historyczne, a nie „stosować knebel wobec tych, którzy te badania przeprowadzają”.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA