Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczęło nabór polskich firm zainteresowanych wznowieniem eksportu i udziałem w odbudowie Ukrainy.

Pexels.com

Operatorem programu ma zostać Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Program zakłada przede wszystkim stworzenie bazy polskich przedsiębiorców, którzy są zainteresowani powrotem na rynek ukraiński. W tym celu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie PAiH, po czym odbędą się konsultacje branżowe instytucji publicznych z biznesem i wypracowane zostaną odpowiednie narzędzia pomocowe dla polskich przedsiębiorstw, dzięki czemu Ukraina będzie mogła skorzystać na ich wsparciu.

– Już na ten moment odbudowa Ukrainy będzie wymagała nakładu co najmniej 500-600 mld dolarów. Wartość ta ciągle wzrasta wraz z dalszymi działaniami zbrojnymi. Mimo tak wielkiej tragedii staramy się patrzeć w przód. Chcemy, by polscy przedsiębiorcy byli gotowi do wznowienia eksportu i odbudowy Ukrainy, gdy tylko będzie to możliwe. Zachęcam do rejestracji na stronie PAiH zainteresowane współpracą firmy – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – W ostatnich trzech miesiącach Polska swoim zaangażowaniem i wsparciem potwierdziła, że jest wiarygodnym partnerem Ukrainy. Możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy niezawodnym przyjacielem Ukrainy – dodał.

W programie mogą wziąć udział podmioty, które są polskimi przedsiębiorcami, ale też nie współpracują z rosyjskimi i białoruskimi podmiotami objętymi sankcjami. Konsultacje branżowe mają rozpocząć się 1 sierpnia, a działania pomocowe nastąpią w momencie, gdy sytuacja na Ukrainie się ustabilizuje.

Poprzedni artykułPGNiG zainwestuje wielkie kwoty w wydobycie gazu i ropy
Następny artykułUnijne wydatki klimatyczne są nieefektywne. Krytyczny audyt