fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaKrajProwadzisz sklep? Może odwiedzić cię inspekcja

Prowadzisz sklep? Może odwiedzić cię inspekcja

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus zapowiedział kolejne kontrole żywności sprzedawanej w polskich sklepach.

Szef resortu rolnictwa Robert Telus w trakcie briefingu z okazji 20-lecia Inspekcji Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych zapowiedział kontrole w sklepach. Jak wyjaśnił, celem jest troska o polskich konsumentów.

Decyzja w sprawie kolejnych kontroli produktów zapadła w trakcie środowego spotkania w resorcie z inspekcjami. Zgodnie z planem inspektorzy mogą pojawić się w sklepach spożywczych, ale też np. w supermarketach. Minister Robert Telus wyjaśnił, że w trakcie inspekcji będzie chodziło o sprawdzenie, czy produkty są właściwie metkowanie lub czy właściwy jest kraj pochodzenia m.in. owoców i warzyw, ale „dla dobra kontroli” nie zdradził więcej szczegółów.

Inspekcja Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych jest gwarantem jakości i wiarygodności, że polscy konsumenci kupują w sklepach zdrowe i niezafałszowane produkty. Jest bardzo ważne, byśmy byli wiarygodni dla Polaków i za granicą. W tej wiarygodności wspiera nas Inspekcja Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych

– powiedział Robert Telus, gratulując przy tym z okazji jubileuszu 20-lecia utworzenia Inspekcji Jakości Handlowej Produktów Rolno-Spożywczych.

W trakcie briefingu wypowiedział się również główny inspektor IJHARS Przemysław Rzodkiewicz, który wyliczył, że od momentu powstania IJHARS przeprowadziła ponad 203 tys. kontroli na rynku krajowym oraz prawie 1,4 mln kontroli na granicy, podczas których pobrano łącznie ponad 150 tys. próbek do kompleksowych badań laboratoryjnych. W trakcie tych kontroli wykryto wiele nieprawidłowości.

W celu zapewnienia jak najbardziej skutecznej ochrony konsumentów, która jest dla nas imperatywem, cały czas wdrażamy różnego rodzaju innowacje techniczne i organizacyjne, tak aby być zawsze o krok przed fałszerzami żywności. Przykładem takich innowacji jest wdrożenie nowych narzędzi służących nadzorowi nad handlem żywnością w internecie (umożliwiających anonimowy zakup kontrolny)

– dodał Rzodkiewicz.

IJHARS powstała w 2003 r. na skutek połączenia Centralnego Inspektoratu Standaryzacji oraz Państwowej Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA