Resort finansów zdecydował o przedłużeniu zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów związanych z kredytami mieszkaniowymi.

ministerstwo finansów zapowiedź zmian w odliczaniu VAT po wyroku TSUE - grafika wpisu
Źródło: gov.pl

Rozporządzenie z 27 marca 2020 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe obowiązuje do końca 2021 roku. Zaniechanie poboru podatku w praktyce oznacza dla podatników zwolnienie od podatku – umorzonych przez banki: kwot spłat wierzytelności z tytułu kredytów hipotecznych zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe lub wobec których zastosowano ujemne oprocentowanie kredytu. Ponieważ rozporządzenie obowiązuje do końca bieżącego roku, to banki nie będą mieć obowiązku wystawienia za 2021 rok rocznych informacji PIT-11 w odniesieniu do przychodów, objętych zaniechaniem.

Ministerstwo wyjaśniło, że wobec informacji o planowanym przez sektor bankowy masowym zawieraniu ugód z klientami, którzy mają „kredyty frankowe”, w wyniku czego dojdzie do umorzenia części wierzytelności, minister finansów podjął decyzję o przedłużeniu zaniechania poboru PIT na następne lata. Obecnie trwają wstępne prace koncepcyjne nad projektem przepisów.

Rząd przekonuje, że planowane rozwiązanie jest korzystne dla kredytobiorców, w tym tzw. frankowiczów.

Poprzedni artykułOstry protest Hiszpanów. Rosnące ceny energii niszczą tamtejszą gospodarkę
Następny artykułPFR liczy na 2,5 mld zł zaangażowania funduszy VC w Polsce w tym roku