fbpx
czwartek, 23 stycznia, 2025
Strona głównaInnowacjePrzedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Przedsiębiorca powinien określić, jakich korzyści spodziewa się po sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja nie jest już tylko w kręgu zainteresowania dużych przedsiębiorców, ale coraz częściej także małych i średniej wielkości firm.

Według najnowszego badania E&Y pt. „Jak polskie firmy wdrażają AI” rodzime przedsiębiorstwa z dużą otwartością podchodzą do wprowadzania u siebie narzędzi opartych o sztuczną inteligencję. Nie stronią od tych rozwiązań także przedsiębiorstwa średniej wielkości – oczywiście takie, które na nie stać.

Rosną wydatki na narzędzia AI

Proces wdrażania narzędzi sztucznej inteligencji zakończyło już 20 proc. przedsiębiorstw, a kolejne 42 proc. jest w jego trakcie. Trzeba przyznać, że te ponad 60 proc. firm, które zainteresowały się używaniem u siebie narzędzi sztucznej inteligencji, jest to naprawdę imponujący wynik.

Firmy skupiają się przede wszystkim na rozwiązaniach wspomagających obsługę klienta (50 proc.), wspierających sprzedaż (40 proc.) oraz procesy informatyczne (37 proc.). Modele sztucznej inteligencji, które znalazły bądź za chwilę znajdą się w firmach, bazują na danych pozyskanych od klientów (54 proc.), transakcyjnych (53 proc.) oraz tekstowych (46 proc,).

W ciągu kolejnych osiemnastu miesięcy należy spodziewać się znaczącego zwiększenia wydatków firm na narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji w 18 proc. firm, a 41 proc. będzie je ostrożnie wypróbowywać.

Co szczególnie ważne: firmy które zakończyły proces implementacji u siebie AI, dwukrotnie częściej niż inne nie wykluczają wydania na nią kolejnych pieniędzy.

AI „sprawdza się”

W opinii ekspertów AI, transformacja także rodzimych przedsiębiorstw w kierunku sztucznej inteligencji stała się faktem, a nawet nabiera tempa. Wśród firm, które przeszły przez całą procedurę implementacji nowych narzędzi, aż 80 proc. potwierdziło osiągnięcie zamierzonych korzyści, a w dwóch trzecich przypadków cały proces wiązał się z koniecznością realizacji szerszej zmiany w firmie przedsiębiorcy.

Z kolei przedsiębiorstwa, które jednak przerwały próbę wdrożenia rozwiązań AI (co ósma ankietowana przez E&Y) wskazują przede wszystkim na trudności technologiczne (42 proc.) oraz wysokie koszty implementacji nowych rozwiązań (37 proc.).

Budowanie przewagi konkurencyjnej

Polskie firmy z dużym optymizmem przyjęły rozwój narzędzi opartych o sztuczną inteligencję dostrzegając i licząc na to, że ich sprawna adopcja umożliwi im szybsze zbudowanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Zarządy firm są otwarte na nowości, ale otwartość ta idzie jednak w parze także z przezornością. Wynika to z faktu, że implementacja rozwiązań AI, by była skuteczna, musi zostać przeprowadzona kompleksowo, a wdrażany proces dotyka wielu procesów odbywających się w przedsiębiorstwie.

– Dlatego tak ważne jest klarowne określenie celu, któremu ma służyć wprowadzane AI oraz jakich konkretnie korzyści firma spodziewa się po stosowaniu u siebie narzędzi sztucznej inteligencji – konkluduje Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA