Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformowało o kolejnym wyroku na korzyść przedsiębiorców, który jest dowodem na to, że pandemiczne obostrzenia były bezpodstawne.

Pexels.com

Chodzi o sprawę przedsiębiorcy z branży fitness, który wbrew rozporządzeniu przyjmował w pandemii klientów, za co Inspekcja Sanitarna w Poznaniu w kwietniu 2021 r. nałożyła na niego karę w wysokości 10 tys. zł. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu 9 marca 2022 r. orzekł, że mandat od sanepidu nie miał odpowiedniej podstawy prawnej, bo według polskiej konstytucji obostrzenia powinny mieć umocowanie w ustawie i nakładane w stanach nadzwyczajnych, a nie drogą rozporządzenia.

„To kolejny wyrok korzystny dla przedsiębiorcy, a także utwierdzenie ukształtowanej już sądowej linii orzeczniczej, że zakazy działalności gospodarczej nie mogą być wydawane na podstawie legislacji podstawowej takiej jak Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2021 r. poz. 512 ze zm.)” – napisał w komunikacie Rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Poprzedni artykułCzy stać nas na pomoc Ukraińcom? Czego w związku z wojną na wschodzie obawia się większość Polaków [SONDAŻ]
Następny artykuł„Komunizm to czysty satanizm, a jego pieczęcią jest Katyń”