fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjePrzedsiębiorco, cobot chce dla ciebie pracować!

Przedsiębiorco, cobot chce dla ciebie pracować!

Coboty, czyli tak zwane roboty współpracujące, to nie tylko sposób na unowocześnienie procesów produkcyjnych, ale także na zmniejszenie kosztów działalności. Po ich wprowadzeniu w firmie wzrosną bezpieczeństwo, wydajność oraz jakość pracy. Są na tyle atrakcyjne i niedrogie, że warto je „zatrudnić” szczególnie w małej lub średniej wielkości firmie.

Te nowoczesne wyspecjalizowane urządzenia mogą obsługiwać różne procesy produkcyjne – oczywiście nie samodzielnie, tylko pod nadzorem człowieka. Cobot nie ma problemu z wykonywaniem powtarzalnych, monotonnych, nawet bardzo skomplikowanych czynności. Wyręczy pracownika tam, gdzie warunki pracy są szczególnie niebezpieczne. Praca będzie dzięki temu znacznie szybsza i co istotne – bezbłędna, a precyzja wykonania produktu przełoży się na jego jakość. Tam, gdzie pracę człowieka wspomagają coboty, zdecydowanie rośnie jej wydajność – co istotne, bez szkody dla jakości.

Przynoszą realne oszczędności

Coboty są stosunkowo nieduże i niewiele ważą. Przeniesienie cobota z jednego miejsca na hali produkcyjnej do innego nie wymaga zaangażowania nawet dwóch ludzi, więc można je swobodnie przestawiać do wykonywania różnych zadań. Nie potrzebują też wiele miejsca, co pozwala oszczędzić na powierzchniach produkcyjnych.

Przedsiębiorca mały lub średniej wielkości inwestując w zakup robota współpracującego może liczyć na realne oszczędności dla firmy. I uwaga: coboty dostosowują się do pracy w bardzo różnych branżach, zarówno w przemyśle spożywczym, jak i rolnictwie, w przemyśle elektronicznym i wysokich technologii, motoryzacyjnym, przy obróbce skrawaniem metali, farmakologii i chemii, wytwarzaniu mebli a także w instytutach naukowych i badawczych. Praca cobota niemal w każdej branży czy sektorze przyniesie szybki zwrot z inwestycji. Jego eksploatacja jest niedroga i co istotne zużywa on niewiele energii elektrycznej, której cena w ostatnich czasach tak dramatycznie rośnie.

Łatwe w obsłudze

Tego niewielkiego robota można używać na różnych etapach procesu produkcyjnego. Co bardzo istotne, jego obsługa (w przeciwieństwie do dużych robotów przemysłowych) jest niemal intuicyjna. Nie wymaga specjalnych umiejętności od nadzorującego jego pracę członka załogi. Tym bardziej są do wykorzystania przez małe i średnie przedsiębiorstwa, bo  z obsługą cobota poradzi sobie każdy, nawet osoba bez doświadczenia w programowaniu. Pracę z robotem można zacząć już niemal po jego odpakowaniu. Jest ona bezpieczna, w sensie BH, bo coboty są wyposażone w czujniki, które ograniczą prędkość pracy robota lub nawet go automatycznie wyłączą, gdy w zasięgu jego operowania pojawi się człowiek.

Nie zastąpią człowieka

Zwiększenie wydajności pracy bez konieczności zatrudniania do tego wyspecjalizowanych operatorów przełoży się na wzrost konkurencyjności firmy na rynku oraz na wyższe dochody. Całkowity koszt cobota w okresie jego użytkowania jest niższy od kosztów zatrudnienia pracownika w takim samym okresie. Eksperci wyliczyli, że zakup maszyny zwraca się mniej więcej po dwóch latach i może być amortyzowany. Wprowadzenie robota do firmy nie niesie też zagrożenia dla pracowników w tym sensie, że nie muszą się oni obawiać się straty pracy. Firma się rozwija i po przeszkoleniu pracownik może wręcz awansować, przestając wreszcie wykonywać nużące prace i zajmując się bardziej kreatywnymi zadaniami.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA