fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaArchiwumPrzedsiębiorco, nie panikuj tylko spokojnie działaj

Przedsiębiorco, nie panikuj tylko spokojnie działaj

Nie należy czekać wyłącznie na pomoc rządową. Czas ograniczeń wynikających ze stanu zagrożenia epidemiologicznego i perturbacji rynkowych powinno się wykorzystaj, by zabezpieczyć podstawy działalności firmy, ale także wypróbować możliwości, które się w tym pojawiają. Poniżej kilka ogólnych kierunków możliwego działania. Temat będziemy sukcesywnie pogłębiać.

Wskazówki dla prowadzących firmy jednoosobowe:

  • Zastanów się, czy w okresie rynkowych problemów nie zawiesić działalności firmy, dopóki sytuacja się nie uspokoi. Chodzi o to, by przy spadku/utracie zamówień na usługi lub towary płacić jak najmniej obciążeń stałych. Składkę zdrowotną możesz płacić w tym okresie prywatnie. Zawieszenie działalności należy zrobić w CEIDG. Można tego dopełnić nie tylko w urzędzie gminy, ale także listem poleconym lub elektronicznie.
  • Skontaktuj się ze swoimi dotychczasowymi klientami – zleceniodawcami. Może zaproponuj im takie usługi, których w nadchodzącym okresie mogą szczególnie potrzebować zamiast tych, których im do tej pory dostarczałeś. Na razie, według obowiązującego prawa, nie mogą jednak dotyczyć dotychczasowo prowadzonej działalności.
  • Jeśli natomiast prowadzisz działalność, na którą jest zwiększony popyt (np. dostarczanie zakupów przez internet, handel przez internet środkami czystości, suplementami diety na odporność, rowerami, skuterami, przewozy osobowe, usługi edukacyjne z zakresu szkolnego, doradztwa psychologicznego, usługi dla seniorów, opiekuńcze dla dzieci, usługi ochrony, fryzjerskie, czy kosmetyczne z dojazdem do klienta, dystrybucji napojów niealkoholowych, kantorowe itd.), to w miarę posiadanych środków finansowych wzmocnij dodatkowo ich sprzedaż „kierowaną” reklamą (przede wszystkim w mediach społecznościowych), czyli wyselekcjonowaną i utrafioną w grupę potencjalnych klientów. Takie zarobki mogą już długo lub nigdy się nie powtórzyć. Warto wcześniej zaplanować, jak te pieniądze mają zostać potem wydane.

Dla firm wszystkich, a szczególnie małych i średniej wielkości:

  • Zanim ktoś sam zerwie z tobą umowę, zadbaj o jej renegocjowanie, prolongowanie lub rozłożenie na raty spłat faktur. Twój kontrahent będzie wolał dostać pieniądze później, niż wcale. Bądź w stałym kontakcie ze swoimi kluczowymi partnerami biznesowymi. Skontaktuj się szybko z hurtownią, czy hurtowniami, z którymi współpracujesz lub poszukaj nowych, by zapewnić sobie dostawy, zabezpiecz sobie nie tylko produkty surowce, ale i wszelkie rzeczy pomocnicze – choćby opakowania, substancje technologiczne itp.
  • Skontaktuj się z zakładem energetycznym i gazownią i zapytaj, jakie mają propozycje w sytuacji, gdy stanąłeś przed widmem bankructwa. Może jednak?
  • Jeśli importujesz, musisz wiedzieć, że Chiny odzyskały już 75 proc. swoich mocy produkcyjnych. Jeśli jednak nadal odnotujesz problemy, zorientuj się w kwestii innych potencjalnych kierunków importowych.
  • Będąc właścicielem restauracji, kawiarni itp., zaproponuj części pracowników, których masz na etacie, urlopy bezpłatne. Może ktoś się zgodzi. Renegocjuj w miarę możliwości umowę o czynsz. Może warto wykorzystać ten czas na drobne remonty i naprawy, na które nigdy nie było ciągle dobrego momentu? Zastanów się, czy i w jaki sposób możesz zacząć szybko dostarczać swoje dania na telefoniczne zamówienia klientów.
  • Zapewnij sobie dostawy produktów i opakowania do przewozu żywności. Kucharzowi w restauracji daj premię lub zapewnij dodatkową pomoc, jeśli zapotrzebowanie na dania zamawiane przez internet, czy telefon będzie spore. Trzeba oczywiście zorganizować opłacalną kosztowo dystrybucję. Tu możesz próbować dogadać się z którąś z tańszych firm przewozowych. Ale lepiej będzie, gdy zorganizujecie dostawę np. wspólnie z 2-3 innymi restauratorami w mieście. A może się zdecyduje dostarczać dania pracownik, który wcześniej zajmował się czymś innym, a z racji zamknięcia lokalu, nie ma pracy.
  • Jeśli profil firmy na to pozwala, zorganizuj swoim pracownikom pracę zdalną i utrzymuj z nimi bieżący kontakt np. przez Skype, czy Messengera. Rozliczaj z realizowanych zadań.
  • Zapewnij sobie płynność finansową, czyli – w dużym uproszczeniu – zdolność do regulowania swoich zobowiązań. Warto porozmawiać ze swoim bankiem, w którym twoja firma ma rachunek, ale nie przez internet czy infolinię, bo niewiele załatwisz. Spotkaj się z doradcą klienta, a najlepiej, z dyrektorem oddziału. Porozmawiaj o swoim kredycie, zapoznaj bank ze swoją sytuacją. Wystrzegaj się też nadwerężania cierpliwości swoich kontrahentów korzystaniem z kredytu kupieckiego. Jeśli już – za każdym razem upewnij się, czy jego głos nie wskazuje na konieczność terminowego uregulowania płatności.
  • Zainteresuj się jaką ofertę pomocy firmom przygotował rząd.
  • Warsztaty, porady psychologiczne, czy lekcje, dotąd stacjonarne, przeprowadzaj teraz online.
  • Zapewnij sobie pracowników tam, gdzie są oni niezbędni.

e- kontakt z urzędami

  • Unikaj wizyt w urzędach, nawet, gdy któreś pozostaną otwarte. Istnieje wiele form online kontaktu online z nimi. E-składka do ZUS – skorzystaj z tej możliwości. Składki płacisz jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego. Wysyłaj tylko jeden przelew łącznie na: ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Także w przypadku, gdy zatrudniasz pracowników. Z kolei sprawy z innymi urzędami można w większości załatwić, a przynajmniej zainicjować ich załatwienie, za pośrednictwem portalu gov.pl oraz uzupełniającego go https://obywatel.gov.pl/uslugi-on-line a także aplikacji na smartfona mObywatel. Tożsamość potwierdzisz podpisem elektronicznym albo Profilem Zaufanym.

Systemowe działania rządu (propozycje dla firm, będą jeszcze uzgadniane):

Jeśli się urzeczywistnią, warto skorzystać z tych preferencji. Projekt pakietu osłonowego dla przedsiębiorców zawiera propozycje zmian legislacyjnych. Rząd chce pomóc firmom, poprzez: ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS, poprawę płynności finansowej firm – instrumenty finansowe dla firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów, ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów, ułatwianie rozliczenia VAT – przesunięcie wejścia w życie z 1 kwietnia 2020 r. na 1 lipca 2020 r. nowego JPK, ułatwienia w split payment, przesunięcie z 1 kwietnia 2020 r. na 1 lipca 2020 r. terminu obowiązku wpisywania się firm do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych, wcześniejsze zwroty VAT, ułatwienia zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej, zaliczenie do kosztów podatkowych wydatków związanych z anulowaniem wycieczek w stosunku do branż dotkniętych skutkami kryzysu, zniesienie opłaty prolongacyjnej, zmianę schematu pomocy publicznej, rozszerzenie dla MŚP i dużych firm, odliczenie „wstecz" straty od dochodu (tj. straty z 2020 od 2019) – stratę poniesioną z działalności gospodarczej w danym roku możemy odjąć od dochodu osiągniętego w ciągu następnych pięciu lat, wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów – działania BGK, udzielanie pomocy w ramach pomocy de minimis.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

INNE TEGO AUTORA

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA