fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcom w restrukturyzacji teraz będzie łatwiej o pomoc

Przedsiębiorcom w restrukturyzacji teraz będzie łatwiej o pomoc

Skutecznym okazał się apel Adama Abramowicza, Rzecznika MŚP, o pomoc przedsiębiorcom w restrukturyzacji, pierwotnie pominiętym w tarczy antykryzysowej. W dniu 11 sierpnia 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 16 lipca 2020 roku o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.

Na początku czerwca 2020 roku Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, zainterweniował w sprawie przedsiębiorców w restrukturyzacji, którzy nie mogli korzystać ze wsparcia przewidzianego ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 roku o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (czyli z tzw. tarczy antykryzysowej). Stosowne pismo skierowane zostało do wiceprezes Rady Ministrów – Minister Rozwoju i Ministra Sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że art. 2 ust. 3 wspomnianej tarczy antykryzysowej wskazuje, że ustawy nie stosuje się właśnie do tych przedsiębiorców, wobec których ogłoszono upadłość oraz przedsiębiorców, wobec których otwarte zostało postępowanie restrukturyzacyjne. W przypadku przedsiębiorców, względem których złożono wnioski w powyższych postępowaniach, do czasu ich prawomocnego rozpatrzenia procedura udzielenia wsparcia określona w ustawie ulegała zawieszeniu.

Rzecznik MŚP w swoim wystąpieniu zwrócił istotną uwagę, że pozbawienie przedsiębiorców w restrukturyzacji możliwości wsparcia z oczywistych względów nie tylko osłabia podmioty już i tak słabe, ale także wręcz zniechęca do korzystania ze ścieżki restrukturyzacyjnej, co może przyczynić się w przyszłości do zwiększenia ryzyka upadłości.

Kwestia podniesiona przez Rzecznika MŚP spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem – 16 lipca 2020 roku Sejm uchwalił ustawę o udzieleniu pomocy publicznej przedsiębiorcom na ich ratowanie, tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne i restrukturyzację.
Wskazana ustawa, która weszła w życie 11 sierpnia, przewiduje, że pomoc na restrukturyzację może być udzielona m.in. w formie:
* pożyczki;
* objęcia akcji lub udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym albo udziału w podwyższeniu kapitału zakładowego przez podwyższenie wartości nominalnej dotychczasowych udziałów lub akcji;
* objęcia obligacji;
* zmiany terminów spłaty pożyczki wobec podmiotu udzielającego pomocy na restrukturyzację;
* konwersji pożyczki, udzielonej jako pomoc na ratowanie lub jako tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne, na udziały lub akcje przedsiębiorcy.
W roku 2020 na realizację zadań wynikających z ustawy przewidziano 120 mln zł.

Ponadto należy wspomnieć, że instrumenty wsparcia w zakresie restrukturyzacji przedsiębiorstw przewiduje również ustawa z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, na mocy której wprowadzono instytucję uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy Bruksela przywróci w Polsce możliwość reklamowania aptek?

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego omówiła petycję Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET w sprawie zakazu reklamy aptek w Polsce. Zdaniem wnioskodawców zakaz nie przystaje do współczesnych realiów.
2 MIN CZYTANIA

Lean Manufacturing wyeliminuje marnotrawstwo w firmach [WYWIAD]

Lean Manufacturing to zmiana sposobu myślenia i stylu zarządzania przedsiębiorstwem, to metodyka ciągłego doskonalenia. Decyzja o wejściu na drogę Lean może przynieść firmie wiele korzyści – mówi Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
5 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.
5 MIN CZYTANIA

Polska droga do zeroemisyjności

Kosztami transformacji energetycznej nie możemy obciążyć odbiorców, bo to doprowadziłoby do ubóstwa energetycznego Polski – mówił w Poznaniu podczas Impact’23 prezes zarządu Enea S.A. Paweł Majewski.
4 MIN CZYTANIA

Jak skutecznie wykorzystać nowoczesną technologię

W jaki sposób technologia może wspierać trzeci z filarów piątej rewolucji przemysłowej? Czy uda się przewidywać ewentualne kryzysy i zapobiegać zagrożeniom związanym z technologicznymi przemianami? A może nawet wykorzystać je w służbie rozwoju cywilizacyjnego?
4 MIN CZYTANIA