Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, aby ten zawetował zmiany podatkowe wynikające z Polskiego Ładu.

Pexels.com

Przedsiębiorcy wskazują, że jest to jedna z największych zmian podatkowych w czasach III RP, a proponowane przepisy zawierają ponad sto nowych rozwiązań podatkowych zawartych w nowelizacji dwudziestu sześciu ustaw.
„Tak rozległe zmiany powinny być przygotowane w ramach szerokiego dialogu, popartego pogłębioną analizą skutków projektowanych zmian, a także wprowadzane z długim vacatio legis – pozwalającym przedsiębiorcom i firmom przygotować się na wchodzące w życie zmiany” – napisano w apelu. „Niestety, zmiany te zostały wprowadzone z jaskrawym naruszeniem wszelkich wymienionych zasad: Rada Ministrów przyjęła i skierowała do Sejmu wersję projektu zawierającą zupełnie nowe rozwiązania podatkowe, które nie zostały poddane wcześniej żadnym konsultacjom” – czytamy w tekście opublikowanym przez Konfederację Lewiatan.

Przykładem takiej zmiany jest według przedsiębiorców tzw. minimalny podatek przychodowy, który ich zdaniem uderzy szczególnie w polskie małe i średnie nisko-marżowe przedsiębiorstwa handlowe oraz dystrybucyjne, a nie duże międzynarodowe korporacje, jak zakładają władze.
„Przedsiębiorcy chcą uczciwie płacić podatki, jednak powinny one być możliwie proste i przejrzyste. Tymczasem, niska jakość wprowadzanych przepisów oraz wątpliwości interpretacyjne jeszcze bardziej zwiększą niepewność w prowadzeniu działalności gospodarczej. Państwo nie powinno wykorzystywać swojej dominującej pozycji w procesie legislacyjnym i zastawiać na podatników pułapek w postaci niejasnych przepisów prawa. W przypadku tak licznych zmian, jakie przewiduje Polski Ład, podatnicy będą mieli na przygotowanie się do nich mniej niż dwa miesiące i w dodatku będą to miesiące przypadające na bardzo wymagający dla każdej firmy okres przełomu roku. Odmowa podpisu pod ustawą będzie sygnałem świadczącym o poczuciu odpowiedzialności za przyszłość rozwoju gospodarczego naszego kraju i szansą na rozpoczęcie procesu legislacyjnego na nowo, bez zupełnie niezrozumiałej presji czasowej, z którą mieliśmy do czynienia przy aktualnej rewolucji w podatkach.” – wskazano w liście do Prezydenta RP.

W skład Rady Przedsiębiorczości wchodzą ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Poprzedni artykułCovidowa zapomoga w Japonii: po 100 tys. jenów dla każdego dziecka
Następny artykułPFR będzie wysyłać wezwania do firm, które nie zawarły umów o zarządzanie PPK