Polscy pracodawcy chcą mieć więcej czasu na wdrożenie nowych przepisów wymaganych przez Unię Europejską.

Przedsiębiorcy zaapelowali do Senatu, aby ten wydłużył vacatio legis dla wdrożenia zmian w Kodeksie pracy związanych z implementacją unijnych dyrektyw. Pracodawcy chcieliby mieć na to 4 miesiące.

Wśród kwestionowanych przez Konfederację Lewiatan zmian jest kwestia dotycząca informacji o warunkach zatrudnienia, bo według pracodawców szczególnie ciężko będzie podać dobowy i tygodniowy wymiar czasu pracy, gdy pracownik wykonuje obowiązki w różnych dniach i w różnych godzinach pracy, jak na przykład w przypadku kierowców. Pracodawcy mają również wątpliwości co do zaliczania okresu szkoleń pracowników do czasu pracy, gdy odbywają się one poza godzinami pracy. Przedsiębiorcy chcieliby też lepszego określenia przekazywania dodatkowej informacji o warunkach zatrudnienia w przypadku wykonywania pracy za granicą i delegowania w przypadku pracowników mobilnych.

– Apelujemy do senatorów, aby w przypadku tak dużych zmian w Kodeksie pracy wydłużyli vacatio legis do 4 miesięcy. Firmy powinny mieć czas na przygotowanie się do stosowania nowych przepisów. Wynika to z konieczności zmiany procedur, opracowania dokumentacji czy dostosowania systemów płacowych do nowych zasad rozliczania uprawnień rodzicielskich – powiedział Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan. – Takie branże jak międzynarodowy transport drogowy oczekiwałyby jeszcze dłuższego okresu wejścia w życie ustawy, ponieważ wiele zmian będzie wymagało od nich opracowania na nowo procedur i informacji – wyjaśnił.

Według eksperta polskie firmy potrzebują więcej czasu na przygotowanie się i wdrożenie nowych przepisów, aby dać im pewność co do obowiązującego prawa i ograniczyć związane z tym ryzyka.

Poprzedni artykułJak Polki radzą sobie ze swoimi finansami?
Następny artykułWybory w Estonii rozstrzygnęli wyborcy głosujący przez internet