fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajPrzedsiębiorcy apelują o zmianę roli państwa w biznesie

Przedsiębiorcy apelują o zmianę roli państwa w biznesie

Polscy przedsiębiorcy chcą, by państwo zmieniło swoją funkcję z kontrolnej na wspierającą, aby pomóc biznesowi w przejściu trudniejszych czasów.

W Katowicach organizowana jest już trzynasta edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W trakcie otwarcia imprezy przemawiał prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tomasz Zjawiony, który apelował o zmniejszenie kontroli państwa w biznesie na rzecz większego wsparcia polskich przedsiębiorców.

Aktualne dane rynkowe są wystarczającym powodem do alarmu, do podjęcia nadzwyczajnych działań dotyczących ulg podatkowych i innych rozwiązań, ale przede wszystkim do zmiany postawy państwa wobec przedsiębiorców: do zmiany postawy z funkcji kontrolnej na funkcję wspierającą. Borykamy się tu z różnymi problemami, np. brakiem możliwości ugody z organem podatkowym. To powoduje, że firmy nastawione są tylko na walkę z fiskusem i niejednokrotnie niestety przez długi czas trwania sporu przegrywają, bo nie są w stanie unieść ciężarów finansowania tego sporu i finansowania państwa w ten sposób

– powiedział Tomasz Zjawiony.

Według niego dzisiaj polscy przedsiębiorcy działają w zupełnie innej rzeczywistości niż przed pandemią, a potęgują to kryzys energetyczny oraz inflacja. W takich warunkach biznesowi potrzebna jest współpraca z państwem.

Dlatego na naszym kongresie chcemy pokazać różne drogi, różne doświadczenia z różnych krajów, z różnych dziedzin, żeby zbudować propozycje rozwiązań. Mam nadzieję, że pomogą nam one zrozumieć nową rzeczywistość, aby umiejscowić w niej nasze przedsiębiorstwa

– zaznaczył prezes RIG.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA