fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaKrajPrzedsiębiorcy apelują o zmianę roli państwa w biznesie

Przedsiębiorcy apelują o zmianę roli państwa w biznesie

Polscy przedsiębiorcy chcą, by państwo zmieniło swoją funkcję z kontrolnej na wspierającą, aby pomóc biznesowi w przejściu trudniejszych czasów.

W Katowicach organizowana jest już trzynasta edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. W trakcie otwarcia imprezy przemawiał prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tomasz Zjawiony, który apelował o zmniejszenie kontroli państwa w biznesie na rzecz większego wsparcia polskich przedsiębiorców.

Aktualne dane rynkowe są wystarczającym powodem do alarmu, do podjęcia nadzwyczajnych działań dotyczących ulg podatkowych i innych rozwiązań, ale przede wszystkim do zmiany postawy państwa wobec przedsiębiorców: do zmiany postawy z funkcji kontrolnej na funkcję wspierającą. Borykamy się tu z różnymi problemami, np. brakiem możliwości ugody z organem podatkowym. To powoduje, że firmy nastawione są tylko na walkę z fiskusem i niejednokrotnie niestety przez długi czas trwania sporu przegrywają, bo nie są w stanie unieść ciężarów finansowania tego sporu i finansowania państwa w ten sposób

– powiedział Tomasz Zjawiony.

Według niego dzisiaj polscy przedsiębiorcy działają w zupełnie innej rzeczywistości niż przed pandemią, a potęgują to kryzys energetyczny oraz inflacja. W takich warunkach biznesowi potrzebna jest współpraca z państwem.

Dlatego na naszym kongresie chcemy pokazać różne drogi, różne doświadczenia z różnych krajów, z różnych dziedzin, żeby zbudować propozycje rozwiązań. Mam nadzieję, że pomogą nam one zrozumieć nową rzeczywistość, aby umiejscowić w niej nasze przedsiębiorstwa

– zaznaczył prezes RIG.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA